zatmění měsíce
Zatmění Měsíce. Zdroj: Pixabay

K nevšednímu pozorování Měsíce během jeho zatmění došlo již v lednu 2019, nicméně astronomové z Goddardova kosmického střediska až nyní o experimentu informovali v odborném časopise Astronomical Journal.


Je to vůbec poprvé, co vesmírný teleskop pozoroval takovou událost. Zatímco Země byla během lunárního zatmění ukryta mezi Měsícem a Sluncem, Hubbleův vesmírný teleskop sledoval, jak chemické látky v zemské atmosféře zabraňovaly slunečnímu světlu dosažení určitých vlnových délek. Obdobným způsobem totiž astronomové zkoumají atmosféry kamenných exoplanet, takzvaných dvojčat Země. Když exoplaneta (planeta mimo Sluneční soustavu) prochází před mateřskou hvězdou, odfiltruje část jejího světla.

Vyzkoušet v praxi takové pozorování s obydleným světem je možné pouze se Zemí. „V podstatě jsme předstírali, že jsem mimozemští pozorovatelé, kteří zkoumají naši planetu.“ sdělila k experimentu astrobioložka Giada Arney, která pracuje v Goddardově kosmickém středisku v Greenbeltu.

Související:  Ve společnosti bilionu dalších galaxií. Poznejte kupy a nadkupy galaxií a co tvoří kostru vesmíru

Pomocí Hubbleova teleskopu se vědci zaměřili na atmosférický ozon. Ten je vedlejším produktem kyslíku   vznikajícího z fotosyntézy, a zároveň štítem, který chrání život na Zemi před škodlivými ultrafialovými paprsky. Astronomové se domnívají, že právě atmosférický ozon může být klíčovým ukazatelem toho, že je exoplaneta obyvatelná. Hubble tak pozoroval sluneční světlo, které prošlo zemskou atmosférou a vědci v něm pátrali po stopách, které zanechal ozon přítomný v zemské atmosféře.


„Pozorování odhalilo velký pokles vlnové délky ultrafialového záření. To absorboval ozon,“ potvrzuje Allison Youngblood, astronom z Univerzity Colorado Boulder. Přesně takové zjištění vědci očekávali a do budoucna jim dává větší jistotu, že budou schopni rozpoznat potenciálně obyvatelné vzdálené světy.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *