panorama marsu
Foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Pojízdný robot Curiosity, který od roku 2012 zkoumá povrch Marsu, pořídil na konci listopadu loňského roku dosud nejdetailnější panorama marťanské krajiny. Fotografii složenou z tisícovky snímků, obsahující kompozit 1,8 miliardy pixelů, zveřejnila na svých stránkách americká kosmická agentura NASA.


Panorama je pořízeno z oblasti Glen Torridon na úpatí hory Sharp, kde vozítko operuje. Kompozice vznikala postupně v době, kdy Američané slavili Den díkuvzdání a robot proto nepracoval na jiných úkolech řízených pracovníky ze Země. Curiosity tak během čtyř marťanských dnů snímal své okolí prostřednictvím kamery zvané Mastcam, která je umístěna na stožáru vozítka. Zároveň využil své středoúhlé čočky a vytvořil tak i další panorama s nižším rozlišením téměř 650 milionů pixelů, které ukazuje i část vozítka a robotické rameno.

panorama marsu
Panorama ve vysokém rozlišení. Originál zde. Zdroj: NASA/JPL-Caltech/MSSS
panorama marsu
Panorama s nižším rozlišením. Zdroj: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Aby bylo zajištěno rovnoměrné osvětlení kompozice, focení probíhalo mezi 12. a 14. hodinou místního času. Operátoři pro kameru naprogramovali složitý seznam úkolů, který zahrnoval nasměrování stožáru a ostrost snímků.

„A tak zatímco si mnozí z našeho týmu užívali doma krocana, my jsme měli hostinu pro oči prostřednictvím Curiosity,“ uvedl Ashwin Vasavada z tryskové laboratoře NASA v Pasadeně, která vede tuto misi.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts