planeta devět
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Hypotetická planeta Devět, která by se měla nacházet daleko za Neptunem, je podle vědců z Michiganské univerzity pouhým přeludem. Její existenci matematicky dovodili astronomové z Kalifornského technologického institutu v roce 2016. Nicméně nová studie publikovaná na odborném webu arXiv.org pět let starou teorii vyvrací. Výsledky bádání nyní čekají na recenzi dalších odborníků.


Starší práce naznačují, že řada vzdálených, takzvaných transneptunických těles, se chová jako by byla pod vlivem dosud nespatřeného obřího tělesa, nejméně desetkrát většího než Země. Pro tento hypotetický objekt se vžil název planeta Devět, nebo také planeta X.

Kevin Napier z Michiganské univerzity podrobil společně s dalšími kolegy 14 transneptunických těles nové analýze. Následně provedl počítačové simulace desíti miliard falešných objektů, které náhodně rozložil po celé obloze, a poté jen kontroloval, zda se chovají podle jeho předpokladů.

Související:  Před 240 lety došlo poprvé od dob antiky k objevu nové planety

Výsledek je takový, že vědci nenašli žádné důkazy, které by naznačovaly existenci planety Devět. Napierova teorie vychází z přesvědčení, že se nelze spoléhat jen na hrstku shlukujících se malých objektů v prostoru, o kterém předpokládáme, že je jich plný.


„Je to, jako když ztratíte klíče ve tmě. Nejdříve se podíváte na zem pod lampu, ale ne proto, že byste si mysleli, že tam jsou, ale jen proto, že je tam světlo,“ říká ke studii Napier. „V podstatě to vypadá, že najdeme tělesa všude tam, kam se podíváme.“ Z toho důvodu nelze z náhodného pozorování shlukujících se těles vyvozovat existenci deváté planety. Některá tělesa z tohoto obrovského množství se zkrátka náhodně seskupují.

Napier však teorii planety Devět zcela nevyvrací. Podle jeho slov jde však o velkou ránu pro tento hypotetický objekt, který se v posledních letech stal velmi populárním.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (1):

  1. Kdyby tam něco tak velkého bylo, už by se na to přišlo.
    V existenci této planety nevěřím, možná tak ještě ta primordiální černá díra, tu není možné objevit běžným teleskopem a postupy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *