freelancer
Ilustrační foto.

Dnešní doba přímo nabízí pracovat online odkudkoliv a kdykoliv. A platí to pro čím dál více oborů. Práce freelencera přináší celou řadu výhod, pojďme se na ně podívat trochu více zblízka.


Víte, kdo je to vlastně freelancer?

Na začátku bychom si měli upřesnit, co vůbec znamená pojem freelancer. Mnoho lidí totiž nemá jasnou představu kromě toho, že je tento název dostatečně „cool“ pro to, aby jím chtěli být. Nejpřesnějším přirovnáním je volnonožec, tedy člověk, který pracuje na volné noze nebo-li nezávislý profesionál. Hlavním znakem je to, že se nejedná o zaměstnance. 

Freelancer podniká přes živnostenský list či vlastní firmu a pracuje z domova. V případě, že u své práce cestuje, označujeme ho za digitálního nomáda. 

Většinou nemá žádné zaměstnance, často se ale stává, že spolupracuje s dalšími profesionály a navzájem se tak dělí o větší zakázky, přičemž každý se specializuje na jinou oblast.


Výhody a nevýhody práce volnonožce

Jako každá profese, tak má práce jako freelancer řadu výhod a nevýhod. Konkrétně se jedná o výhody:

  • práce z domova;
  • cestování při práci;
  • svoboda a časová flexibilita;
  • nezávislost;
  • uplatnění fantazie a vlastních nápadů;
  • zajímavé finanční příjmy.

No a také nevýhody:

  • sklony k prokrastinaci;
  • nutnost sebekázně a pevné vůle;
  • bez jistoty práce;
  • náklady na zákonné odvody, daně;
  • nutnost pořízení vlastní techniky a softwaru.

Jakou profesi si zvolit na volné noze? 

Záleží na vašem talentu a odhodlání. Můžete prorazit v oblasti se silnou konkurencí, anebo najít černou díru na trhu. Začátky nebývají snadné v žádném případě. Díky pandemii covidu se však oblast práce z domova ještě více rozšířila. Vaše možnosti jsou tedy takřka neomezené. Mezi nejoblíbenější stálice u freelancerů patří:

1. Copywriting, redaktorská činnost, korektura

Máte-li talent na psaní textů a český pravopis máte v malíku, můžete se vydat tímto směrem. Pozor však na to, že dobrý copywriter je především výborný prodejce. Umět psát texty samo o sobě nestačí. Musíte znát základy dalších oblastí, např. jako jsou SEO, reklama, e-mailing, základy HTML, CSS. Nemusíte být ve všem profesionál, ale nějaké to povědomí je dobré mít.

2. Virtuální asistentky

V poslední době je čím dál víc rozšířenější pracovat jako virtuální asistentka. Najít se v této práci může téměř každý. I virtuální asistentky mají rozdílnou nabídku služeb podle toho co umí. Pracují přes internet a po telefonu. Mohou vykonávat jakoukoliv administrativu, navolávat schůzky, pomáhají s plánováním chodu menším firmám. Ty šikovnější nabízejí navíc i překladatelské služby či spravují sociální sítě. 

Znáte např. pojem Facebook marketing?

3. IT, online marketing, grafické práce

Technicky a kreativně založení lidé se uplatní např. v online marketingu. Mohou spravovat PPC reklamu, e-shopy, programovat weby či vytvářet grafiku.

Kolik si vyděláte jako freelancer?

Záleží na šikovnosti, ochotě učit se novým věcem a pracovní píli. Rozmezí může být od 5 do 50 tisíc měsíčně, ale i více. Někdo si na volné noze přivydělává na mateřské dovolené nebo při studiu školy, jiní pracují jako volnonožci na hlavní práci. Jestliže teprve začínáte a nemáte žádné zkušenosti, zkuste nastoupit někam na stáž nebo do reklamní agentury, kde získáte praxi. Hodit se vám bude i kvalitní marketingový kurz. 

Věděli jste, že se dá studovat online marketing i v podobě rekvalifikace?



Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *