Gordie Howe Bridge
Vizualizace mostu Gordie Howe. Zdroj: Wikimedia, Fair Use

Stavba nejdelšího zavěšeného mostu Severní Ameriky a zároveň vůbec nejdelšího mostu tohoto typu, který spojuje dva státy, právě vrcholí. Mezinárodní most Gordie Howe spojující Spojené státy a Kanadu bude po dokončení měřit 853 metrů a pomůže zejména obyvatelům Detroitu.


Mezinárodní most Gordie Howe bude desátým nejdelším zavěšeným mostem na světě. Aktuálně nejdelší se nachází v ruském Vladivostoku (1 104 m). V první desítce jsou dále stavby v Číně, Japonsku a Francii.

Projekt odkazuje na kanadskou hokejovou hvězdu Gordieho Howea, který hrál velkou část své kariéry v klubu Detroit Red Wings. Projektanti se snažili, aby celkový tvar mostu navozoval dojem kluziště a nosné věže s impozantní výškou 220 metrů pak mají připomínat hokejky. Vějířovité uspořádání stavby čítá 216 kabelů, které společně s věžemi udržují vozovku 46 metrů nad hladinou řeky Detroit river.

Stavebníkům nyní zbývá dokončit propojení mezi oběma částmi mostu. Dosud bylo instalováno 27 částí o průměru 37,5 x 15 metrů a několik posledních kusů čeká na finální instalaci. Až se na něj vydají vozidla, budou mít k dispozici šest pruhů (tři v každém směru). Místo ale zůstane i pro cyklisty a chodce.


S ohledem na dokončovací práce, jako je položení povrchu vozovky, instalace svodidel a značení, se očekává finální zprovoznění v průběhu roku 2025. Už teď je však jasné, že se jedná o mimořádně významnou a architektonicky povedenou stavbu.

Cestující mezi Detroitem a kanadským Windsorem mohou aktuálně využívat tunel pod řekou nebo další závěsný most Ambassador bridge, případně železniční spojení. Nicméně stavby pro stále houstnoucí dopravu přestávají stačit.

Místo, o kterém píšeme:

Zavěšený most je konstrukčně zavěšen na lanech upevněných v jednom nebo více pevných bodech. K neznámějším zavěšeným mostům v Česku patří Mariánský most přes Labe v Ústí nad Labem nebo Lanový most na Jižní spojce v Praze ve Strašnicích.


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (2):

 1. 1. Most 1915 Çanakkale 2 023 průliv Dardanely Gelibolu-Lapseki Turecko 2022 dálnice
  2. Most Akaši-Kaikjó 1 991 úžina Akaši Kóbe-Awadži Japonsko 1998 dálnice
  3. Most Jang-s‘-kang 1 700 Jang-c’-ťiang Wu-chan Čína 2019 silnice
  4. Most Nan-ša 1 688 Perlová řeka Kanton Čína 2019 dálnice
  5. Most Si-chou-men 1 650 zátoka Chang-čou Čou-san Čína 2009 dálnice
  6. Most přes Velký Belt 1 624 Velký Belt Halsskov-Sprogoe Dánsko 1998 dálnice
  7. Most Osmana Gaziho 1 550 Marmarské moře İzmit Turecko 2016 dálnice
  8. I Sun-sinův most 1 545 Josu Jižní Korea 2012 silnice
  9. Most Žun-jang 1 490 Jang-c’-ťiang Jangčou Čína 2005 dálnice
  10. Druhý Tung-tching-chuský most 1 480 Tung-tching-chu Jüe-jang Čína 2018 dálnice
  tak určitě v russku :))))))

  1. Nejdelší zavěšený most je v ruSSku. Vy tady sice vypisujete nějaké mosty, ale konstrukčně jiných typů, o kterých ale článek není. Třeba hned ten první v Turecku je most visutý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *