Fata Morgána
Foto: Pixabay

Fata morgána je zvláštní jev, který po staletí mátl lidi a pohrával si s jejich myslí. Náš mozek nedokáže zpracovat odraženou projekci vzdáleného objektu zrcadlícího se ve vzduchu a automaticky předpokládá, že světelné paprsky přicházejí přímo. Vnímáme tak, i díky empirické zkušenosti, že objekt je právě tam, kde jej vidíme. Ve skutečnosti je úplně jinde.


Za vším stojí takzvaná teplotní inverze, během které nastávají ideální podmínky, kdy lze vidět odraz vzdáleného objektu. Když světlo narazí na hranici mezi dvěma vrstvami atmosféry s různou teplotou a hustotou, zalomí se a vstupuje do další vrstvy pod jiným úhlem. Morgánu je pak zpravidla možné vidět v oblastech s velkými a homogenními rovnými plochami, třeba na hladinách moří, na pouštích nebo v polárních oblastech. Existují však i výjimky.

Město v oblacích

V roce 2015 vyděsil obyvatele čínských měst Jiangxi a Fosha mrak, na němž se tyčily siluety mrakodrapů. Nešlo o žádný děsivý vědecký experiment ani o invazi z kosmu, ale o vzácnou fatu morgánu. Zvláštní podívanou se podařilo zaznamenat na video.

Létající lodě nebo ostrovy

Nejčastější případy tohoto optického klamu jsou zaznamenávány na mořích. Již v dobách dávných mořeplavců si námořníci povídali historky o lodích létajících nad hladinou. Tehdy šlo o plachetnice, dnes můžeme vídat létající trajekty nebo tankery. Vysvětlení známe, ale přesto nás podobné záběry udivují a fascinují zároveň.


Pouštní fata morgána

I o přeludech v pouštích vypráví příběhy dávných cestovatelů a karavan. Kolik nebožáků zemřelo žízní pod vyprahlým sluncem, když se vydalo směrem k oáze, ale v místě byl znovu jen písek? Obraz vodní plochy opět způsobuje teplotní inverze. V tomto případě jde o takzvaný spodní odraz, během kterého vzniká dojem vodní plochy, protože k odrazu světla dochází pod úrovní pozorovatele. V našich končinách se s tímto jevem můžeme setkat během léta nad povrchem horké silnice.

Zrcadlení slunečního kotouče

Tento jev můžeme výjimečně pozorovat i v našich končinách během východu nebo západu slunce. Inverze způsobuje odraz slunečního kotouče a někdy vytváří dojem, že se Slunce rozděluje na dvě části, jindy tyto části do sebe splývají, případně se disk zdánlivě deformuje.

Zdroje: astro.cz; Twitter@GBSImages, Twitter@FabulousWeird, YouTube@52家族中天

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *