trubýš
Foto: Schmidt Ocean Institute

Jaký je nejdelší tvor na světě? Snad by to mohl být plejtvák obrovský nebo nějaký tropický had? Omyl. Tohle monstrum spadá do řádu trubýšů a nejspíše jej neznáte, protože jeho domovinou je hluboký oceán a setkání s člověkem jsou ojedinělá.


Objev extrémně dlouhého živočicha ohlásila v loňském roce expedice složená z vědců z několika australských institucí. K pozorování tohoto trubýše došlo v Indickém oceánu a vědce jeho velikost překvapila. Odborníci odhadují délku minimálně 45 metrů. Pro srovnání – nejdelší plejtváci dosahují maximální délky přibližně 30 metrů.

Trubýši jsou veskrze zvláštní tvorové. Jejich těla jsou, podobně jako u korálů, tvořena obrovskými koloniemi menších živočichů, kteří představují takzvaný centrální stvol. Každá z kolonií pracuje podobně jako orgány, nicméně celek funguje jako dravý jednotlivec, který je jedovatý a nebezpečný i pro člověka.

Tento jedinec stočený do spirály byl pozorován v hlubinách nedaleko západoaustralského pobřeží. Jeho tělo je tvořeno miliony kolonií, které prospívají tak, že sdílejí živiny z kořisti zachycené jedovatými chapadly pomocí trubic umožňujících nejen průchod důležitých látek, ale také průchod nervových signálů.
Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.