Ďáblova konvice
Foto: Amy Meredith, Flickr (CC BY-ND 2.0)

Dlouhé roky lidé netušili, kam obrovský objem vody padající do takzvané Ďáblovy konvice mizí. Vodopády na řece Brule v Minnesotě byly magnetem pro turisty i geology. V současnosti je již záhada vyřešena, nicméně úkaz nedaleko břehů Hořejšího jezera stále fascinuje a pro mnohé není vysvětlení dostatečným důkazem, že voda nemizí navždy v hlubinách země.


Díra do nitra země?

Vodopád se nachází u severních břehů obrovského Hořejšího jezera jen několik kilometrů od kanadské hranice. V určitém místě se proud vody rozděluje na dvě ramena a zatímco jedna strana pokračuje po své strmé cestě dál jako běžný vodopád, druhé rameno mizí v hluboké díře, z níž jsou viditelné zhruba tři metry.

Návštěvníci údajně do Ďáblovy konvice pouštěli pingpongové míčky či GPS trackery, někteří dokonce do díry nalévali barvivo. Nic z toho se nikdy neobjevilo. To vedlo k nejrůznějším teoriím. Mezi ty méně divoké patřily spekulace, že se voda vlévá do Hořejšího jezera v nějakém vzdáleném bodě pod hladinou, případně že napájí zcela jiné povodí.

Po celá desetiletí skutečně neexistovalo pro Ďáblovu konvici uspokojivé geologické vysvětlení, a tak se z malé regionální záhady začal stávat celosvětový fenomén. Fyzický průzkum samozřejmě komplikuje silný proud a až v roce 2016 přistoupili vědci k řešení, které mělo zamezit některým šíleným spekulacím.


Vysvětlení je jednoduché. Jen není vidět

Hydrologové porovnávali množství vody protékající nad vodopádem s hodnotou naměřenou pod ním. Zjistili, že jsou téměř totožné. Tento pokus opakovali znovu po několika měsících a došli ke stejnému výsledku. Pokus naznačuje, že se voda mizející ve skále v Ďáblově konvici krátce pod vodopády vrací do divoké řeky těžko pozorovatelným průduchem.

Pokud jde o mizející předměty, které v průběhu let návštěvníci házeli do díry, i zde mají odborníci jednoduché vysvětlení. Silné proudy drží vodní masu, která se vrací z Ďáblovy konvice dlouho pod vodou, dokud se někde nevynoří, a to může být skutečně až v nedalekém jezeře.

V plánu byl i experiment z obarvenou tekutinou, nicméně vědci k němu zatím nepřistoupili. Měření hydrologů je podle nich zcela vysvětlující a vzhledem k tomu, že se vodopád nachází v národním parku, není ani žádoucí. Vedení parku také připouští, že pokud by se barvivo objevilo pod vodopády, pro některé turisty by přestalo být toto fascinující místo zajímavé.

Galerie:



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *