Chowpatty slavnost
Slavnost Ganesh Chaturthi. Foto: Chris / CC BY

Girgaon Chowpatty je zřejmě nejznečištěnější pláží světa. Leží i v indické Bombaji a více než turisty přitahuje racky, kteří hledají potravu ve vrstvách odpadků ležících při pobřeží Arabského moře. Odpudivá ale není jen pláž, při analýze vody byla zjištěna přítomnost koliformních bakterií.


Důvodů, proč se z kdysi nádherné pláže stalo smetiště, lze najít několik. Předně jde o skutečnost, že je Indie zkrátka přelidněná. V zemi žije přibližně 1,35 miliardy lidí, v Bombaji pak něco kolem 20 miliónů. Girgaon Chowpatty je tak pod neustálým náporem místních lidí. Na rozlehlé pláži se každý víkend konají oslavy nebo hinduistické festivaly. Ten největší, Ganesh Chaturthi, slaví příchod Ganéši na Zemi a koná se několik týdnů v kuse na přelomu srpna a září.

Přestože je pláž pravidelně uklízena, úřady zkrátka nestíhají tuny odpadků vyvážet. K tomu chybí osvěta, jak by lidé s odpadem měli nakládat a hygiena zde také nehraje žádnou zásadní roli.

Související:  Není pláž jako pláž. Krvavě rudé pobřeží v Číně vytváří neuvěřitelné scenérie

Vody omývající pláž jsou rovněž silně znečistěné, a proto je na místě se zde nekoupat. Ani toto varování však některé místní nevzrušuje. Přítomnost koliformních bakterií byla zjištěna již v roce 2013 a jde pravděpodobně o důsledek vypouštění fekálií buďto přímo do kanalizační sítě, v horším případě přímo do moře. V roce 2016 v důsledku silného znečištění vody dokonce zčernal jinak zlatavý plážový písek. S velkou pravděpodobností šlo o ropu, ale nebylo to nikdy potvrzeno.


Pláž je nejčistší během období dešťů, kdy se stihne vyklidit většina odpadu, pak vše začíná nanovo. Osvěta v oblasti hygieny a odpadového hospodářství je v Indii pomalá, avšak započala. V posledním desetiletí prochází země mohutným rozvojem a cílem mnoha organizací, jako je například Swachh Bharat, je odnaučit obyvatele špatné hygienické návyky, jako je odhazování odpadu či vykonávání potřeby na ulicích. Pláž Girgaon Chowpatty má tak naději, že se znovu stane pěkným místem. Bude to ale zřejmě ještě nějaký ten rok trvat.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *