Inukshuk
Národní park Inukshuk. Foto: Films Oiseau de nuit / CC BY-SA

Naše planeta zaznamenává celou řadu neustálých proměn a v souvislosti s postupující globalizací je možné konstatovat, že skutečná divočina mizí v propasti dějin. Jednu z výjimečných oblastí, kde ji lze ještě obdivovat, představuje Nunavut. Jedná se o největší a nejsevernější teritorium Kanady, jehož inuitský název by bylo možné označit jako „Naše země“. Nunavut sice zabírá pětinu rozlohy celé Kanady, ale žije zde pouze okolo 30 000 obyvatel.


Kontakty místních obyvatel s civilizací byly dlouho sporadické

Prvním Evropanem, jenž do těchto končin zabloudil, byl již roku 1557 Martin Frobisher. Od dvacátých let devatenáctého století je možné datovat kontakty místních Inuitů s rybáři z Evropy. Roku 1911 byla obchodní společností Hudson’s Bay Company vybudována první obchodní stanice v přístavu Lake Harbour na Baffinově ostrově. Velké dějiny se obvykle této oblasti zcela vyhýbaly, samotní Inuité získali volební právo až roku 1954.

Samostatnost díky Bratrstvu kanadských Inuitů

Historie Nunavutu jako samostatného teritoria začala na sklonku dvacátého století, když se v dubnu 1999 tato oblast oddělila od Severozápadních teritorií. Klíčovou zásluhu na tom mělo Bratrstvo kanadských Inuitů (ITC), jež si jako cíl vytklo zachování kultury a jazyka Inuitů, k čemuž neváhalo uskutečnit celou řadu náročných kroků.


Hlavním městem Nunavutu byl roku 1995 zvolen Iqualit, který leží na jihu Baffinova ostrova. Město je známé zachovalou inuitskou kulturou. Obdivovat tu lze řezbářství, jehož vysokou úrovní jsou Eskymáci známí. Pokud byste se do této oblasti někdy skutečně vydali, na označení Eskymák raději zapomeňte. V Kanadě je vnímáno jako nadávka a používá se tu místo něj již uváděný výraz Inuit.

Starosti obyvatel Nunavutu se od našich značně liší

Geografická poloha Nunavutu naznačuje, že mají místní obyvatelé poněkud jiné starosti než lidé v civilizovaných oblastech. Roku 2009 například Nunavut signoval společně s Grónskem a Kanadou dohodu o nelovení ledních medvědů.

Automobily jsou v této oblasti takřka exotickým dopravním prostředkem a v provincii se jich vyskytuje méně než sněžných skútrů. S tím koresponduje i stav tamních komunikací, kdy je v celém rozsáhlém teritoriu využitelných jen okolo 1 000 kilometrů silnic.

Související:  Arktický led je na letošním minimu. Jedná se o druhou nejnižší hodnotu v historii měření

Výzva pro každého dobrodruha

Komu lze doporučit návštěvu Nunavutu? Rozhodně by si ji do svého cestovního itineráře měli zapsat milovníci drsné přírody, protože Nunavut z valné části pokrývá tundra s typickými nízkými keři, mechy i lišejníky.

Srdce cestovatelských dobrodruhů jistě potěší i fjordy Hudsonova zálivu. Na Baffinově ostrově se také nachází národní park Auyuittuq National Park a cestovatelé si zřídka nechají ujít národní park Sirmilik, kde si mohou v období, kdy na pobřeží není led, užít jízdu na kajaku.

Galerie:Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *