dovolená bez wifi
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Není to tak dávno, co jsme se museli při zjišťování aktuální venkovní teploty spolehnout na rtuťový teploměr, později možná na domácí meteostanici. Tyto přístroje ale nebyly příliš přesné, jelikož ukazatele ovlivňovalo umístění teploměru či čidla. Spolehnout se na ně tak bylo trochu jako sázka do loterie. A co předpovědi počasí? Dříve jedinou možností, jak zjistit výhled na následující dny, bylo usednout v určitý čas k televizní obrazovce a zhlédnout několikaminutový pořad. V televizi se ovšem člověk dozvěděl jen stručné a hlavně obecné informace platné v rámci celé České republiky a maximálně zkonkrétněné dle krajů. V současné době je naštěstí všechno jinak.


Kdykoliv a odkudkoliv

Každý z nás má dnes přístup k internetu. A právě zde najdeme nekonečné množství meteorologických služeb. Tok informací můžeme přizpůsobit dle vybraných preferencí. Dozvíme se souhrnnou předpověď na kratší i delší časové úseky, ale také dílčí údaje o povětrnostní situaci či množství srážek. Navíc můžeme zacílit na jakékoliv konkrétní místo v republice, což je k nezaplacení, pokud plánujeme pracovní cestu či tuzemskou dovolenou.

Skvělá je také aktuálnost podávaných informací. Na internetu najdeme vždy čerstvé zprávy, které jsou zároveň mnohem podrobnější a přehlednější než ty, jež jsme se dozvídali v televizi. Fascinující je také rychlost přenosu informace. Stačí pár vteřin a víme vše, co potřebujeme – což ještě umocnil nástup chytrých mobilních telefonů, které nosíme na rozdíl od stolního počítače stále u sebe. Různé webové stránky čerpají jak z otevřených dat, tak z mapových podkladů. Kromě klasických předpovědí počasí lze jako zdroj přesného výhledu na příštích několik hodin využít také radary, satelity a meteomapy.

Aladinova kouzla

Jedním ze spolehlivých předpovědních modelů je tzv. Aladin. Ten patří právě mezi zdroje předpovědi nejbližší budoucnosti, nejčastěji následujících 48 hodin. Pochází z Francie, přesněji ze společnosti Météo-France, kde byl vyvinut, což značí i jeho název – je zkratkou pro Aire Limitée, Adaptation Dynamique, Development International. Aladin sleduje atmosférické procesy s aktualizací jednou za několik hodin.


Z modelu Aladin čerpá řada meteoslužeb, mezi něž patří také webová stránka https://aladinonline.androworks.org. Velmi jednoduchá a přehledná služba nabízí aktuální informaci o teplotě, povětrnostních podmínkách, srážkách, vlhkosti a tlaku. Zároveň si zde lze prohlédnout ilustraci toho, zda bude slunečno, či zataženo. Předpověď doplňuje graf s přesným výhledem na 36 hodin.

V Aladin Online můžeme vyhledat jakékoliv město v České republice (např. Prahu, Brno, Plzeň), případně si můžeme vybrat ze seznamu větších měst. Žádaná místa si pak lze uložit do historie, což usnadní opakované vyhledávání. Aladin je k dispozici jak v desktop, tak v mobilní verzi.Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *