severská chůze

Chůze v přírodě utužuje zdraví a regeneruje organismus. Proto si poslední dobou získává stále více příznivců – ve všech věkových kategoriích. Turistika je jedním z nejbezpečnějších sportů a také jednou z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších letních rekreačních činností.


Léto totiž přímo vyzývá k chození do přírody. Pohled na stromy, trávu, květiny a zvířata lahodí očím a k příjemnému zážitku přispívá i zpěv ptáků, zurčení vody a šumění větru v korunách stromů. V přírodě je radost sportovat!

Pěší turistika v létě

Letní turistika vyčistí hlavu, odplaví stres a dodá energii. Je to ideální pohyb pro ozdravení těla i mysli. Chůze totiž posiluje klouby i svaly, zlepšuje pružnost a pohyblivost a vůbec fyzickou kondici. Prospívá srdci a cévám, plicím, trávení i imunitě. Poslední dobou se mezi turisty stále větší oblibě těší Nordic Walking, kterému se také říká „severská chůze“. Je to dynamická chůze v přírodě, při které sportovec používá speciální hole. Trekingové hole jsou lehké, ale zvládnou i extrémní zátěž v kamenitém terénu a ve vysokých horách. Toto sportovní vybavení je turistům k dispozici buď v pevné délce nebo s možností délku nastavit. Vyrábí se z různých lehkých kovů. Po celou dobu chůze je turista má připoutané k dlani, avšak umožňují i lehký pohyb dopředu a dozadu. Nejpraktičtější jsou modely s měkčí rukojetí.

Oblečení na pěší turistiku

Zajímá vás, jak se obléci na letní výlet v horách? Odpověď zní, že turista v horách potřebuje dobré kalhoty a nepromokavou vestu, případně bundu. Nejen podzimní, ale i letní turistické bundy a vesty by měly mít kapuci. Sportovní vesty jsou univerzální sportovní oděv, dají se kombinovat téměř s čímkoliv. Na výběr jsou delší i kratší modely, stačí si jen vybrat. Z praktických důvodů je dobré nosit vestu s větším počtem kapes. A jaké že by měly být spodní vrstvy oblečení? Každý ostřílený turista ví, že letní trička a mikiny by měly být šité z pružných a vzdušných materiálů. Z funkčních materiálů se osvědčil polyester, polyamid a elastan. Ty výborně tepelně izolují a nemusí se složitě udržovat a žehlit.

Kvalitní obuv

Obuv na pěší turistiku by měla mít nejen vhodnou velikost, ale i takový tvar, aby byla pohodlná, odolná a pevná, dobře držela na noze, nedřela a nezpůsobovala otlaky či puchýře. Důležitá je i anatomicky tvarovaná stélka a dostatečně silná a zároveň měkká podrážka, abyste v nohou necítili nárazy ani v tom nejdrsnějším horském terénu. A nakonec si řekneme něco o ponožkách, protože i ty je dobré vybírat s rozmyslem. Doporučit můžeme Nike ponožky, které se vyznačují dobrou kvalitou a maximální roztažností. Prodyšné ponožky, které dobře pohlcují vlhkost a dobře obepínají nohu, vám zpříjemní i ten nejdelší výlet v tom nejtěžším terénu.Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *