cicada 3301
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Cicada 3301 je jednou z největších internetových záhad. Jedná se o organizaci či skupinu lidí, která v letech 2012 – 2014 zveřejnila na internetu tři sady náročných úkolů a hádanek. Ačkoliv nikdo nevěděl, kdo za nimi stojí, ani jaký výsledek přinese jejich vyřešení, řada lidí se pustila do luštění.


První kolo hádanek

První hádanka byla zveřejněna 4. ledna 2012, kdy přidal neznámý uživatel pod přezdívkou 3301 na web 4chan obrázek cikády. Napsal k němu, že jeho cílem je najít vysoce inteligentní jedince, kteří zvládnou rozluštit zprávu ukrytou v obrázku.

Netrvalo dlouho a někdo ji skutečně rozluštil. Zjistil, že když obrázek otevřete v textovém editoru, tak v něm najdete skrytý text. Ten vedl k odkazu, který jste museli dešifrovat a následně jste se přes něj dostali k dalšímu obrázku.

Další nápovědy vedly na subreddit, na kterém se nacházely souřadnice ke knize. Po dešifrování se ukázalo, že se jedná o knihu Mabinogion. Pomocí souřadnic ke knize jste zjistili telefonní číslo, když jste jej vytočili, přehrála se automatická zpráva:


„Velmi dobře, vedeš si skvěle. S originálním JPG obrázkem jsou spojena tři čísla, 3301 je jedním z nich. Aby ses dostal na další indicii, musíš přijít na další dvě čísla, vynásobit je a přidat .com na konec výsledku. Hodně štěstí. Ahoj.“

Cicada 3301
Zdroj obrázku: Rastko Milenkovic, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Další dvě čísla byla šířka a výška původního obrázku. Když jste postupovali podle instrukcí, dostali jste se na web s odpočtem 84 hodin. Když odpočet skončil, na stránce se objevil seznam souřadnic. Ty vedly na 14 různých míst v 5 zemích po celém světě. Na místech, kam vás souřadnice dovedly, byly rozmístěny plakáty s QR kódem, který odkazoval na další obrázek se skrytou zprávou. Ta vedla zase ke knize a ta následně na deep web.

Tím první kolo hádanek skončilo. Do neznámého cíle prošlo jen pár těch, kterým se podařilo rozluštit hádanky jako prvním. Dalším se jen zobrazil text: „chceme ty nejlepší, ne ty co následují“. Cicada našla vysoce inteligentní jedince, které hledala a tím to prozatím skončilo. Co se s nimi stalo, nikdo neví.

Další dva roky po sobě následovala další kola

4. ledna 2013 to celé začalo nanovo. Druhé kolo se od prvního příliš nelišilo – domácí detektivové museli vyřešit řadu zašifrovaných hádanek v obrázcích, knihách i po internetu. To nakonec opět vedlo k souřadnicím 8 různých míst po světě. Stejně jako v prvním kole se dál dostalo jen několik nejrychlejších.

O další rok později, 4. ledna 2014, započalo třetí a tím i poslední, doposud neuzavřené kolo. Probíhalo opět více méně podobně. Nakonec vás dovedlo ke knize Liber Primus, jejímž autorem je pravděpodobně někdo z Cicady. Kniha je psaná pomocí run, jejichž abeceda byla odhalena již v předchozím kole hádanek.

A tím Cicada 3301 skončila. Knihu totiž dodnes nikdo celou nepřeložil – nebo o tom alespoň nevíme. Část knihy, která byla přeložená, obsahovala různé filosofické otázky a další hádanky a rébusy. V roce 2016 se Cicada opět ozvala a nabádala lidi k dalšímu přezkoumávání knihy. Podle všeho je tedy nutné knihu přeložit celou.

tajné písmo
Ukázka tajné abecedy. Zdroj: Volné dílo, Cicada3301.org

Kdo za Cicadou 3301 stojí a proč?

Kdybychom na tuto otázku znali odpověď, nešlo by o jednu z největších záhad internetu. Existují však různé teorie. Po vyluštění prvního kola hádanek Cicada sdělila, že jejím cílem je vývoj a výzkum, kterým obhajuje bezpečnost a soukromí. Následkem toho se začali někteří lidé domnívat, že se jedná o nábor do tajných služeb, jako je CIA nebo FBI.

Podle další teorie jde o jakousi hackerskou skupinu nebo prostě o pouhý vtip nebo hru. Jedna poněkud konspirační teorie dokonce tvrdí, že se jedná o hru z alternativní reality. Kdo a co ale za Cicadou skutečně stojí, vědí pravděpodobně pouze ti, kteří rozluštili jejich hádanky.Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *