Nick Holonyak Jr.
Nick Holonyak Jr. Foto: Volné dílo, Wikimedia

Nick Holonyak Junior je pro většinu lidí zcela neznámé jméno. Přesto tento americký vědec dokázal změnit svět tak, že se s jeho prací setkáváme snad všichni. V roce 1962 se mu totiž podařilo připravit diodu, která namísto infračerveného světla vyzařovala viditelné červené světlo. Dnes jeho vynález známe pod zkratkou LED neboli Light Emitting Diode (česky elektroluminiscenční dioda).


Holonyak se narodil ukrajinským uprchlíkům v roce 1928 v americkém městě Zeigler. Svoje nadání pro techniku projevil již v útlém věku a doktorát z elektrotechniky na University of Illinois získal již v roce 1954 pod vedení dvojnásobného laureáta Nobelovy ceny Johna Bardeena.

Pracovním úspěchům vévodí vynález LED osvětlení

Po studiích pracoval v soukromém i veřejném sektoru. Nejprve v Bell Telephone Laboratories, poté pro armádu a na konci padesátých let nastoupil do výzkumných laboratoří v General Electric (GE) v New Yorku. Inspirován výzkumem svého kolegy Robert N. Halla, který vyvinul laser využívající polovodičovou diodu, jež vyzařovala pouze infračervené záření, která leží mimo dosah lidského zraku, začal pracovat na zařízení emitujícím viditelné světlo. Následně se mu podařilo vyvinout první LED zařízení vyzařující viditelné červené světlo.

LED diody
Foto: Pixabay

V následujících desetiletích byly vyvinuty diody produkující zelené a modré světlo. Revoluce v osvětlení nastala v 90. letech minulého století s příchodem bílého LED světla a SMD diod -jejich přehled naleznete třeba na https://www.tme.eu/cz/katalog/led-diody-smd_100404/.


Padesátiletá kariéra na univerzitě

Holonyak se do univerzitního prostředí vrátil v roce 1963. To už měl za sebou i vynález tunelové diody z křemíku. Jako profesor se podílel nejen na průpravě mladých vědců, ale sám přispěl k vývoj dalších nových technologií spojených s umělým osvětlením. Do důchodu odešel v roce 2013. Za svoji dlouhou vědeckou kariéru získal mnoho ocenění, která mu byla předána z rukou George Bushe staršího i mladšího a nebo od japonského císaře Akihita. Posledním oceněním je cena královny Alžběty, která mu byla udělena v roce 2021 právě za vynález LED osvětlení.

Zdroje: Brittanica, tme.cz


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *