sluneční erupce
Ilustrační foto. Zdroj: NASA

Americká kosmická agentura NASA v pondělí oznámila, že cílem nové mise bude podrobné studium solárních bouří. Vědci věří, že jim výzkum pomůže nejen lépe porozumět fungování naší Sluneční soustavy, ale také povede k lepší ochraně budoucích kosmonautů cestujících na Měsíc a Mars.


Nová mise nese název SunRISE (Sun Radio Interferometer Space Experiment) a její start by měl proběhnout nejpozději v červenci 2023. Slunce a jeho aktivitu má sledovat šest sond z oběžné dráhy Země, které dohromady vytvoří silný teleskop o průměru 10 kilometrů. Data z nich využijí vědci k vytvoření trojrozměrného povrchu Slunce a následně budou moci v zárodku odhalit vznik nebezpečných jevů, především slunečních erupcí. Sondy budou zároveň mapovat magnetické čáry, které sahají od Slunce až k planetám.

Nicky Fox z Goddardova kosmického střediska je přesvědčen, že lepším pochopením toho, jak sluneční bouře vznikají a ovlivňují kosmické počasí, budeme moci zmírnit účinky záření na kosmické lodě i astronauty.

Projekt, který bude stát zhruba 62,6 milionů dolarů, má podpořit budoucí vesmírné lety s lidskou posádkou. NASA již dříve oznámila, že chce nejpozději v roce 2024 znovu přistát na Měsíci s lidskou posádkou, a poté se její pozornost obrátí k Marsu (psali jsme v tomto článku).




Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts