Kruhy v Jordánsku
Foto: APAAME, CC BY-NC-ND 2.0, Flickr

Soustava dvanácti obrovských kamenných kruhů rozkládajících se na území Jordánska, Sýrie a Turecka zůstávala dlouhou dobu zcela bez povšimnutí odborníků i místních obyvatel. Více jak 2 000 let staré kamenné stavby jsou totiž dobře zřetelné pouze z leteckého pohledu. Jejich význam zůstává nejasný i sto let po jejich objevení.


Dva tisíce let staré kruhy objevil britský pilot

Kruhy o průměru okolo 400 metrů byly objeveny v roce 1920 během přeletu jordánské pouště. Britský pilot Lionel Rees byl všímavý muž, a tak některé struktury z výšky nafotil. Přesto u archeologů nevzbudily téměř žádnou pozornost a fotografie zůstaly na dlouhé roky zapomenuty a trvalo dalších šedesát let, než si někdo další kruhů všiml.

Související:  Na UFO zapomeňte. Kruhy v obilí jsou dílem lidské šikovnosti a ví se to už dávno

Obrovské kruhy ve vyprahlé krajině jsou v podstatě velmi nízké kamenné zídky, které nejsou vyšší než několik desítek centimetrů. Původně se jednalo o celistvé geometrické obrazce, které se ale v průběhu času na určitých místech rozpadly, případně byly uměle zbořeny třeba kvůli silnici. Dva z kruhů protínají historické římské cesty, a tak je jasné, že stavby jsou starší než 2 000 let.

Precizní práce pro nic za nic?

Dávní stavitelé si při realizaci struktur počínali velmi precizně. Jako materiál používali místní kameny, které pokládali na sebe. Víc ale vědci netuší. Nemohlo jít o opevnění ani o ohradu pro zvířata, na to jsou zídky moc nízké. Vysvětlení by mohly být náboženské účely, což u podobných staveb bývá obvyklé, nicméně žádné indicie, například vně kruhů, k tomu nebyly objeveny.


Experti tápají, ale konspirační teoretici mají jasno hned a bez důkazů. Podle všemožných teorií by mohlo jít o navigaci pro mimozemské lodě či základy dávných obrovských kupolí, pod kterými vzkvétala vyspělá a již zaniklá civilizace.

Související:  Dokonale vytvarované pohoří Kondjor není sopka ani pozůstatek dopadu meteoritu. V nitru ukrývá bohatství

O kruhy se v posledních letech zajímá David Kennedy z University of Western Australia, který se specializuje na leteckou archeologii na Blízkém východě. Kruhy v Jordánsku zkoumá přímo na místě, nicméně jejich účel je stále záhadou.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *