Kondjor
Foto: NASA, Volné dílo

Na první pohled by se mohlo zdát, že vznik východosibiřského horského masivu Kondjor je spjat s dávným dopadem meteoritu. Některé starší teorie dokonce hovořily o tom, že se jedná o pozůstatek obrovské starobylé sopky. Jenže zdání klame. Dokonale vytvarovaný horský masiv připomínající prstenec o průměru přibližně 8 tisíc metrů je dílem jedinečných podpovrchových procesů.


Pozůstatek události staré miliardu let

Horský masiv Kondjor s nejvyšším bezejmenným vrcholem o výšce 1387 metrů nad mořem považovali místní domorodí obyvatelé za posvátný. Jakuti a Evenkové jej nazývají Uorgula, což znamená Posvátná hora. Ve středu prstence pramení řeka, která v jediném místě narušuje celistvost téměř dokonalého kruhu a jako nit jej protíná. Její vody pak směřují do veletoku Lena a následně do Severního ledového oceánu.

Pohoří se svým charakterem značně liší od zalesněného okolí. Vrcholky hor jsou holé a hned na první pohled je zřejmá odlišnost ve složení hornin. A právě tato skutečnost je klíčem k objasnění vzniku tak úchvatného útvaru. Vědci se už od 30. let minulého století snažili zjistit, jakým způsobem se pohoří formovalo, ale mezi světovými válkami bylo problematické se do Východosibiřské vysočiny dopravit.

Opravdový výzkum tak započal až ve druhé polovině století. Ukázalo se, že prstenec je dílem procesů, které se odborně nazývají intruze. Odhaduje se, že Kondjor vznikl asi před miliardou let pronikáním krystalizovaného roztaveného magmatu mezi povrchové horniny. Nejprve se vytvořil kopec, který v průběhu času ve svém středu erodoval a zanechal tak působivou formaci připomínající gigantickou sopku nebo impaktní kráter.


Naleziště drahých kovů

Pohoří ale není jen unikátním přírodním jevem. Od roku 1984 zde probíhá těžba platiny, přičemž došlo k nalezení dosud největší platinové nugety o hmotnosti přibližně 3,5 kg. Některé z nich měly krystalickou formu, která se nevyskytuje jinde na světě. Další byly pokryté zlatem. V oblasti se také vyskytují další minerály jako černý granát nebo konderit, což je místní unikátní kov, jehož zásoba je poměrně malá a jinde na něj není možné narazit.

Kondjor se nachází v Chabarovském kraji na Dálném východě. Nejbližším městem je více jak tisíc kilometrů vzdálený Chabarovsk. V okolí se nenacházejí žádné vesnice nebo osady, dopravní infrastruktura zde v podstatě neexistuje, a tak těžba drahých kovů v oblasti věčně zmrzlé půdy představuje nesmírně náročný proces. Přesto horníci dolují až 4 tuny platiny za rok. V Rusku se tak jedná o druhé nejvydatnější naleziště tohoto drahého kovu.

Běžní turisté se k vrcholkům pohoří Kondjor nemají šanci dostat. Nesmírně složitá a nákladná cesta ale není jedinou komplikací, protože ke vstupu do oblasti je potřeba speciální povolení od ruské vlády. Kondjor je tak jednou z mnoha uzavřených oblastí v Rusku, jako například Norilsk nebo Železnogorsk.

Galerie:

Zdroje: www.dailymail.co.uk; djugdjur.ru


Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře(1):

  1. S tou odlehlostí a nedostupností to asi nebude tak zlé. Pokud budete prohlížet Google earth, nebo mapy Google, tak pár kilometrů po proudu říčky najdete docela slušnou ruskou základnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *