Železnogorsk
Foto: Loyna, CC BY-SA 2.5, Wikimedia

Uzavřená města patřila v dobách Sovětského svazu k nejprestižnějším místům pro život. Lidé si v nich mohli najít dobře placenou práci, a tak přitahovala i řadu odborníků a vědců. Co naplat, že jejich obyvatelé v podstatě nemohli město opustit, s trochou nadsázky by se dalo říci, že si žili, na rozdíl od zbytku impéria, svůj socialistický sen. Režim hojně dotoval místní klíčové fabriky a zaměstnancům dával jasně najevo jejich důležitost. Vše se změnilo v 90. letech, jen Železnogorsk zůstal zakonzervován v časové bublině a život zde pokračuje, jako by se nic nestalo.


Díky, ale světu se otevírat nechceme

Železnogorsk je městem v Krasnojarském kraji asi 3 500 kilometrů východně od Moskvy. Vznikl v roce 1950 jako tajné město, kde místní reaktor téměř 50 let produkoval vojensky využitelné plutonium. Všichni jeho obyvatelé se na jeho výrobě více či méně podíleli.

Město nebylo dlouhé roky v mapách a jen několik málo lidí, kteří měli o jeho existenci povědomí, používalo krycí název s adresou Krasnojarsk 26, což bylo nejbližší velké město. Železnogorsk neměl dlouhá léta ani vlastní název a že není jen pouhým výmyslem, potvrdil v roce 1992 tehdejší ruský prezident Boris Jelcin. Jenže ani poté se Železnogorsk světu neotevřel.

Související:  Těžký úděl Kadykčanu. Sibiřské město duchů držela při životě těžba uhlí

Pokud byste chtěli do města zavítat, čekala by vás náročná administrativní procedura a prověrka od ruských bezpečnostních složek. Ani tak byste povolení s největší pravděpodobností nedostali. Jenže ani cesta opačným směrem není jednoduchá. Všech 85 tisíc obyvatel žije prakticky odříznuto od okolního světa a chtějí-li odcestovat, čeká je dlouhý a složitý proces. Oni ale nikam nechtějí. Když se v roce 1996 konalo referendum, zda by se měl Železnogorsk vzdát statusu uzavřeného města, většina obyvatel dala jasně najevo, že si přejí, aby vše zůstalo ve starých kolejích.


Podle svědků, kteří měli tu čest do Železnogorsku zavítat, je město upravené, dominují mu široké bulváry, nevidíte v něm všudypřítomnou chudobu, která je jinak pro tuto oblast Ruska typickou. Místní lidé možná nechtějí přijít o svůj způsob života. Spisovatel Alastair Bonnett v jedné ze svých knih o tajných městech píše: „Nostalgii po starých dobrých časech Sovětského svazu je v Železnogorsku cítit doslova na každém kroku: svým způsobem je to místo, jaké komunističtí vládci svým občanům od samého počátku slibovali.“

Plutonium vystřídaly satelity

Jak je možné, že Železnogorsk přežívá i po více jak třech desetiletích, přestože byla fabrika na plutonium uzavřena? Odpověď je vcelku jednoduchá. Obyvatelé města i dnes pracují na projektech, které vyžadují jistou míru utajení. Jedná se především o výrobu vesmírných satelitů a o další citlivé zakázky, o nichž můžeme jen spekulovat. Další přísun peněz přináší podzemní skladiště jaderného odpadu v okolních kopcích. V jiných částech světa by se místní obyvatelé proti takovému projektu bouřili. V Železnogorsku však do spisů s podrobnostmi o úložišti nahlédlo pouze 50 osob.

Související:  Rusko-japonské spory se dodnes odrážejí na tváři sachalinského hlavního města

Železnogorsk tak zůstává dobrovolně uzavřený před světem. Místní obyvatelé mohou vyrazit za zábavou do jediného kina a jediné restaurace. Mají také přístup do okolních lesů, které jsou nádherné. Více zřejmě nepotřebují.

V Rusku žije v uzavřených městech více než milion obyvatel. Většina z nich se nachází za polárním kruhem, ale tam se už žádný utopický sen nekoná. Typickým příkladem je dvousettisícový Norilsk. Zamořené ledové město, do kterého nevedou žádné silnice, je skutečnou připomínkou života v totalitě.

Galerie:

Zdroj: A. Bonnett – Ztracená místa, tajná města a jiné záhady na mapě světa; wikitravel.org


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (5):

  1. Ano. Něco jako do zóny 51 v USA.

  2. Hezký článek o tom,že Rusové žijí tak jak chtějí.Každý národ to tak zdaleka nemá.Chtělo by to navštívit také např. Detroit nebo Milwaukee,abychom měli srovnání.

    1. Kolik je rusů,trolle? článek max.o 1 milionu rusů……..co chceš srovnávat? chudobu v USA a v Rusku?Chudák v USA je na úrovni ruské střední třídy,kde je ekonomika Ruska? Na úrovni Portugalska,a kde USA?Jdi se bodnout,soudruhu.

  3. Ubohost protiruské propagandy je zarážející. Norilsk není zamořené město a není to uzavřené město. Vede přes něho sibiřská magistrála a jedná se o hezké upravené město.

    1. Přes Norilsk vede leda tak h0vn0, natož Sibiřská magistrála ty proruskej trole. Stačí se podívat do mapy a taky si vygooglit pár obrázků, jak je to tam „krásné“. Do Norilsku smí pouze Rusové a Bělorusové. Všichni ostatní musí pro vstup do města získat zvláštní povolení od Federální služby bezpečnosti Ruska.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *