kruh v obilí
Foto: I. Jabberocky. Volné dílo

Kruhy v obilí, neboli agrosymboly, se staly fenoménem zejména v posledních desetiletích 20. století. Mnoho lidí jim dodnes přisuzuje mimozemský nebo nadpřirozený původ. Není divu. Některé obrazce jsou skutečně dokonale symetrickým dílem. Jak tomu ale často bývá, vysvětlení je mnohem prostší a na dosah.


Nejprve se ale ponoříme hluboko do historie, odkud přišla inspirace pro tvorbu moderních kruhů v obilí. O zvláštních obrazcích v polích referují zprávy již v 17. století. Britský vědec Robert Plot v díle The Natural History of Staffordshirez popisuje hexagonální útvary v polích a jejich vznik přisuzuje větru. Poté se ještě objevuje několik záznamů jednoduchých obrazců, například v roce 1880 vyšel o obrazcích článek v časopise Nature. Rozmach kruhů v obilí nastává až ve 20. století převážně v Anglii, kde se čas od času obrazce objevovaly. Často šlo o jednoduché kruhy a lidé je připisovali přistání mimozemských lodí.

Velký boom přišel až v roce 1978. Tehdy se ještě neznámí Angličané Doug Bower a Dave Chorley u skleničky dohodli, že vytvoří podobný kruh v obilí, jaký byl objeven v roce 1966 v Austrálii. Naplánovali takový obrazec, aby vše vypadalo tak, že v místech skutečně přistálo UFO. Vše pečlivě připravili. Vymysleli, jak obrazec vytvořit, jak ohnout stébla a plodinu nepoškodit i to, jak se do pole dostat, aniž by po sobě zanechali stopy. A tak to šlo kruh za kruhem.

Postupem času geometrické vzory eskalovaly jak do rozsahu, tak do složitosti a jak Bower a Chorley později přiznali, nečekali, kolik budou mít jejich díla následovatelů. Jižní Anglie byla v 80. a 90. letech doslova poseta kruhy a fraktály. Po roce 2000 se první obrazce objevily i v Česku.


Doug Bower a Dave Chorley si byli dobře vědomi, že je jižní Anglie sama o sobě mystickým místem. Stačí zmínit Stonehenge nebo velký kamenný kruh ve vesnici Avenbury. Mnoho lidí si tak megalitickou minulost začalo spojovat s novou symbolikou a začaly vznikat nejrůznější teorie, co kruhy znamenají. Ačkoliv není dokázán původ všech zaznamenaných obrazců, kruhy v obilí znamenají jeden velký podvod, a to právě Bower a Chorley přiznali už v roce 1991. Prozradili, že jsou autory více jak 200 kruhů v obilí v oblasti a také skutečnost, že jejich „práce“ inspirovala další nadšence. Aby své tvrzení potvrdili, před novináři vyrobili dokonalý kruh pomocí lan a prken připomínajících lyže. Na místo poté pozvali Pata Delgada, který v té době kruhy zkoumal a věřil, že vznik obrazců nelze vysvětlit jinak než paranormálními aktivitami. Delgado prozkoumal i tento kruh a potvrdil, že je autentický. Až poté bylo vyzrazeno, jakým způsobem vznikl.

Novinový článek z roku 1991 prozrazující tajemství kruhů v obilí:

Další případ, kdy byly kruhy v obilí potvrzeny jako lidské dílo, pochází z Maďarska. V roce 1992 byli maďarští mladíci Gábor Takács a Róbert Dallos dokonce souzeni za 36 metrů široký kruh a museli zaplatit pokutu za škodu způsobenou na obilí. Obdobně dopadl v roce 2000 Angličan Matthew Williams, který byl chycen přímo při činu.

Kruhy v obilí se objevují stále a i přes přiznání a odhalení mnoha osob jsou neustále vysvětlovány jako dílo, které není člověk schopen vytvořit. Zastánci konspiračních teorií, příznivci UFO a mnozí další argumentují složitostí některých obrazců. Vysvětlení je ale také vcelku prosté. Složitější obrazce se objevují až v posledních dekádách a je to tím, jak se vyvíjí aktuální technologie. K vyměření velkého složitého obrazce se dnes využívá GPS, laserový dálkoměr či teodolit. S pomocí těchto nástrojů lze dosáhnout centimetrové přesnosti. Veledílo je pak na světě.

Zdroje:
www.smithsonianmag.com/arts-culture/crop-circles-the-art-of-the-hoax-2524283
www.nature.com/articles/465693a
Wikimedia


Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (4):

  1. 7.7.1996 se v Británii objevil agrosymbol za bílého dne. Formace, dnes známá pod názvem Julia Set (připomíná stejnojmenný matematický fraktál), vznikala za slunného dne nedaleko Stonehenge. Desítky svědků popisují ojedinělý „oblak mlhy“, který vířil dokola a pod ním se zvětšovaly kruhy formace. Mlha se pohybovala 60 -100 cm nad zemí a vířila stále rychleji, jak se formace zvětšovala. Jev neprovázel žádný vítr ani prach. Během cca 20 minut vznikla formace ze 149kruhů ve spirálovém vzorci. Velikost agrosymbolu je 300 x 147 metrů! To zas asi jednou důchodci nevěděli, co roupama, že?

    1. Igor – šíříte tu nesmysly, julia set je hoax

  2. Jasně a to všechno dokážou za jednu noc a po tmě…

  3. To je ale kravina.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *