Bristol
Bristol. Zdroj: CC0

Hon na vozidla s naftovým pohonem začal i za kanálem La Manche. Prvním městem, které zakáže do svého centra vjezd dieselům, by mohl být západoanglický Bristol.


Městská rada tohoto půlmilionového města navrhuje zákaz vjezdu dotčených vozidel do centrálního obvodu každý den od 7 do 15 hodin. Opatření by mohlo být zavedeno od března 2021. Město také hodlá přijít s plánem šrotovného, které by majitelům starších dieselových vozů umožnilo koupi alternativního vozidla.

Starosta Bristolu, Marvin Rees, uvádí, že město nejprve hledalo jiné varianty, jak ulehčit místnímu ovzduší, nicméně nejvhodnější volbou se nakonec ukázalo omezení vjezdu dieselů do centra města. „Máme ambiciózní plány, jak bojovat proti znečištění ovzduší a chceme v nejbližší době dosáhnout zákonného limitu oxidu dusičitého, aniž by to ovlivnilo občany s nižšími příjmy. Proto hodláme vybudovat dostupnou síť dobíjecích stanic pro elektromobily,“ dodává Rees. Opatření se nevztahuje na vozidla s benzinovým pohonem, elektromobily, motocykly, mopedy, tříkolové skútry či další prostředky osobní přepravy s alternativním pohonem.

Popularita osobních automobilů s naftovým pohonem klesá od září 2015, kdy se zjistilo, že vozy koncernu Volkswagen jsou vybaveny speciálním softwarem, jež umožnil falšování emisních testů. Dieselům také nenahrává drahá výměna dpf filtrů. Podíl prodaných nových dieselů tvoří v Británii za uplynulých 9 měsíců roku 2019 pouze 25,8 % trhu. V lonškém roce to bylo za stejné období 31,7 %. Naopak se daří benzinovým automobilům, ale lidé se poohlížejí i po alternativních pohonech.

Zdroj: The Guardian


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts