loch ness
Foto: Pixabay

Skotské jezero Loch Ness leží v hlavě celé řadě vědců a odborníků, známé je ale snad každému. Záhadný tvor v něm údajně žijící je předmětem dohadů už od dob středověku. Jezero se dokonce stalo vítězem ankety o nejzáhadnější místo na světě. Nejen ono ale nese své temné tajemství.


Záhadné jezero dodnes zcela neprobádané

V údolí Great Glen leží druhé největší jezero Skotska. Jmenuje se Loch Ness a na stupni navštěvovanosti určitě zaujímá místo první. Má tu žít pradávné stvoření, jemuž není rovno.

Celková rozloha jezera činí odhadem 56,6 km2 a hluboké je přes 200 m. Nejnovější odhady hovoří dokonce o 274 m, a to díky fantastickému objevu místního osadníka, který našel hlubokou průrvu, jež původní odhady o skoro 30 m navýšila. A právě v této průrvě údajně přebývá ona lochneská příšera. Ve tmě a hloubce nedovolující detailní prozkoumání. Hloubka jezera je tak velká, že neumožňuje prohřátí místních neklidných tmavých vod. Nikdy tak nezamrzá.

Nessie, turistické lákadlo nebo skutečný obyvatel jezera?

Pokud by Ness skutečně existovala, byla by už stará stovky let. Poslední zpozorované vynoření bylo zaznamenáno v roce 2012, od té doby nic. A tak jedna z domněnek hovoří o tom, že nějaký neobvyklý tvor v jezeře sice žil, ale už zemřel.


Související:  Neposkvrněnou čistotu krétského jezera Kournas udržuje mytická postava

Nedávné studie však prokázaly něco jiného. Dle řady testů DNA z jezera byla vyloučena přítomnost prehistorického tvora. Ness by tak, dle vědců, mohla být gigantickým úhořem. Reálnou existenci zvířete však neprokázala.

Vědecké bádání ale nezajímá senzacechtivé fanoušky tohoto fenoménu, kteří se opírají o celou řadu svědectví. Celkově bylo zaznamenáno přes 1000 zpozorování, přičemž nejbarvitější je to z roku 1933. Manželé prý museli zastavit svoje auto na pobřeží jezera, neboť se přes cestu plazilo velké tmavé tělo, které zmizelo ve vodě.

Existence Nessie, její původ, věk, anatomie, to vše zkrátka zůstane úkolem pro budoucí generace a modernější technologie, které dokáží zmapovat celý prostor jezera a prokazatelně ukázat, co se v něm nachází.

Urquhart, hrad s historií psanou krví

V horách nad jezerem leží zbytky hradu Urquhart, založeného ve 13. století významnou osobností skotské politiky, Alanem Durwardem. Místo jako by snad nemělo chvíli klidu, bylo svědkem krutých skotsko-anglických válek i mocných skotských klanů.

Jeho smutný příběh zakončil rok 1692, kdy byl hrad na anglický popud vyhozen do vzduchu. Dnes jsou z něj jen ruiny. Přesto stojí za to ho navštívit, údajně je totiž z něj nejlepší místo pro pozorování jezera.

Související:  Historie shořelého mola West Pier v Brightonu

Crowleyho chrám zlých sil

Jihovýchodně od jezera leží Boleskine House, stavba, kterou měl sám ďábel proklít. Místo je opředeno řadou legend. Ta nejznámější hovoří o tom, že zde kdysi stával kostel, v němž při vzniklém požáru uhořeli všichni věřící.

Co však není legendou, ale holým faktem je to, že si dům vybral Edward Alexander Crowley (později známý jako Aleister Crowley), jenž se pokládal za antikrista. Temná minulost místa jej fascinovala, rozhodl se tak z domu učinit „svatyni“ zasvěcenou ďáblovi a centrum svých satanských mší a obřadů.

Žil zde v letech 1899 – 1913. V té době dům údajně obýval spolu s bytostmi z říše stínů a zlými démony. Podivné úkazy měly být na denním pořádku. Došlo tu k řadě tragédií, které pramenily z ošálení smyslů místních obyvatel. Crowleyho kočí se pokusil zabít svoji ženu i děti a místní řezník si po návštěvě onoho hraběte zla usekal všechny prsty na pravé ruce. Zlo dům neopustilo ani po Crowleyho odchodu, jeho děsivá historie se dále rozrůstala o řadu neštěstí. Stal se známým díky členovi kapely Led Zeppelin Jimmy Pageovi, Crowleyho fanouškovi. Ten dům koupil, moc se v něm ale nezdržoval.

Stavba v roce 2015 z neznámých důvodů vyhořela. Dnes lze na místě navštívit jen trosky, které však možná i nadále vysílají negativní energii nasáklou ve zdech, jež jediné přesně ví, čeho musely být svědky. Další ideální místo pro milovníky záhad a nadpřirozena.

Galerie:


Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata spjatá s historií, urbexem, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata spjatá s historií, urbexem, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Similar Posts