Tuvalu
Ostrov Nanumea, Foto: TCAP/UNDP, CC BY-NC 2.0, Flickr

Čas od času se v médiích objeví různé předpovědi, kde si můžeme s přesností na miliony a tisíce let přečíst, kdy zanikne planeta Země nebo za jak dlouho vyhyne lidstvo. Tyto prognózy pochopitelně nechávají většinu lidí zcela chladnými. Co bychom si však počali v okamžiku, když bychom byli obyvateli souostroví Tuvalu a budoucnost naší vlasti se počítala na desetiletí?


Osud Tuvalu zpečetí v blízké budoucnosti Tichý oceán

O klimatických změnách se hovoří v podstatě neustále, jen málo míst naší planety však jejich důsledky pociťuje tak bezprostředně jako souostroví Tuvalu. Tento tichomořský stát patří mezi nejmenší na světě. Oceán zde již zatopil dva z devíti ostrovů. Odborníci hovoří o tom, že osud ostatních bude zpečetěn v průběhu následujících osmdesáti let.

Austrálie nabídla obyvatelům Tuvalu azyl

Kam se obyvatelé tohoto státu podějí, až ostrovy navždy zmizí pod hladinou oceánu? Tato otázka je velmi aktuální, protože ostrovy se stanou neobyvatelnými dlouho předtím, než se potopí. Na vině budou hurikány i četné přílivové vlny, které již nyní ničí zásoby pitné vody i zemědělství. Proto je velmi sympatické, že se vstřícným krokem přišla Austrálie, jež nabídla jedenácti a půl tisícům ostrovanů svoji pomoc. Přislíbila, že bude každý rok přijímat 280 obyvatel Tuvalu, kteří budou moci v Austrálii žít.

Tuvalu
Vrak lodi na Tuvalu. Foto: INABA Tomoaki, CC BY-SA 2.0, Wikimedia

Tuvalu je rájem pro turisty

Souostroví Tuvalu je dosud neobjeveným turistickým rájem, na jehož poznání nezbývá turistům příliš času. Tuvalské korálové útesy představují jedinečnou výzvu pro milovníky potápění a šnorchlování. Na své si zde přijdou i milovníci jachtingu, kteří si mohou přímo na místě zapůjčit loď třeba od společnost Neverland Yacht Charter. Projížďku na lodi je možné spojit s rybařením.


Tuvalu má co nabídnout i milovníkům historie, protože během druhé světové války bylo na ostrovech rozmístěno několik amerických základen. Na severní straně ostrova Nanumea je možné objevit pozůstatky letadel a ve vodách okolo ostrova se dodnes nachází několik ztroskotaných plavidel. Vraky bitevních letounů jsou dochovány i na ostrůvku Motulalo, kde byla rozjezdová dráha. Nádech dobrodružství v sobě má rovněž návštěva opuštěných vojenských bunkrů.

Zachrání souostroví digitalizace?

K zachování své státnosti zvolilo Tuvalu i jeden velmi specifický způsob. Do digitálního úložiště postupně nahrává virtuální otisky všech ostrovů. Cílem je, aby jednou mohlo virtuální Tuvalu nahradit to skutečné a nadále existovat jako stát. Bude jistě zajímavé v budoucnu sledovat, jak si v tomto bezprecedentním případě právníci povedou.

S mimořádným zájmem patrně budou tento boj sledovat obyvatelé dalších dvou ostrovních států v oblasti – Kiribati a Marshallových ostrovů. Těm totiž hrozí v budoucnu velmi podobný osud.

Místo, o kterém píšeme:Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *