dálnice
Foto: Mahmoud Farrag / CC BY

Dálnice 10 v Saudské Arábii se může pyšnit jedním prvenstvím. Jde o nejdelší úsek zcela rovné silnice, který nemá ve světě konkurenci. 256 kilometrů rovné cesty propojuje města Al Batha a Haradh. Dálnice protíná poušť Rub Al-Khali, takže rozmanitou podívanou rozhodně nečekejte.


Dříve držela rekord australská dálnice Eyre s přibližně 146 kilometry přímé silnice. V Arábii přidali dalších 110 kilometrů, aniž by bylo potřeba točit volantem. Projektanti silnic se přitom většinou ve světě vyhýbají stavbě rovných úseků, aby udrželi pozornost řidičů. V poušti je to ale jiné a cílem každého řidiče je, co nejrychleji nehostinnou krajinou prosvištět.

Dálnice 10 je nejčastěji využívána nákladní dopravou, případně po ní cestují lidé ze středních a západních oblastí Saúdské Arábie do Spojených arabských emirátů.


Úsek je ideální pro vozy s autonomním řízením. Pouští Rub Al-Khali zrovna moc automobilů neprojíždí a dvě hodiny jízdy se určitě dají strávit zajímavěji, než koukáním na stále stejnou nudnou pouštní krajinu.

Youtuber Rakesh Roady letos v lednu celou trasu zaznamenal na video. Na první pohled se může zdát, že si s rychlostním limitem, který je v Arábii 120 km/h, moc hlavu nedělal. Autor videa ale rychlost přehrávání zrychlil na dvojnásobek, jinak by se i trpělivý divák ukousal nudou.

Zdroj: Rakesh Roady / Youtube


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *