černá díra
Umělcova představa černé díry v systému HR 6819. Zdroj: ESO/L. Calçada

Nově objevená černá díra, která se skrývá tisíc světelných let od Země v souhvězdí Dalekohledu, ovlivňuje dvojhvězdný systém na jižní obloze pozorovatelný pouhým okem. Objev se podařil astronomům z Evropské jižní observatoře (ESO).


Samotná černá díra je masivní objekt s tak silným gravitačním polem, že mu nemůže nic uniknout, dokonce ani světlo, a tak je pro pozorovatele neviditelná. Astronomové černou díru objevili během zkoumání binárního systému známého jako HR 6819. Když vědci svá pozorování analyzovali, byli v šoku, protože zjistili, že se v systému skrývá ještě třetí objekt – černá díra.

Astronomové existenci černé díry odvodili na základě gravitačních interakcí se dvěma viditelnými objekty v systému. Po několika měsících pozorování byli schopni zmapovat oběžné dráhy hvězd a vyvodit třetí, extrémně masivní a neviditelný objekt, který jedna ze dvou hvězd obíhá každých 40 dní.

souhvězdí dalekohled
Pozice systému HR 6819 v souhvězdí Dalekohledu. Zdroj: ESO, IAU and Sky & Telescope

Podle výpočtů vznikl tento fenomén zhroucením hvězdy asi čtyřikrát objemnější než Slunce. Thomas Rivinius z Evropské jižní observatoře potvrdil, že jde o Zemi nejbližší černou díru, o které víme. Dalším blízkým objektem tohoto typu je černá díra v souhvězdí Jednorožce ve vzdálenosti asi 3000 světelných let. Stále však mohou existovat ještě bližší černé díry, které nebyly odhaleny. Astronomové odhadují, že jen v naší galaxii jich existují miliony.


Černá díra v sytému HR 6819 je jednou z prvních objevených v naší galaxii, která neuvolňuje jasné rentgenové paprsky, ale interaguje se svými doprovodnými hvězdami. Takový objev by mohl vědcům pomoci najít další podobně „tiché“ černé díry v Mléčné dráze.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *