covid-19
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Jednou z mnoha potíží, se kterými se musí zdravotníci během pandemie koronaviru potýkat, je identifikace pacientů, kteří jsou nejvíce ohroženi na životě. Covid-19 je podle aktuálních poznatků nebezpečnější pro starší osoby nebo pro pacienty trpící jinými zdravotními problémy, nicméně jsou popsány i případy, kdy nemoc probíhala bezpříznakově u 96letého člověka, a naopak zdravému dvacátníkovi způsobila závažné komplikace. Tým vědců z Massachusetts General Hospital v Bostonu proto sledoval přijímací data osob s covid-19, aby pomohl zdravotníkům včas identifikovat nejrizikovější pacienty bez ohledu na věk nebo jiné zdravotní obtíže.


Odborníci analyzovali vzorky krve od 1 641 pacientů a hledali v nich molekulární vzorce, podle kterých by se dal předpovědět závažný průběh onemocnění. Podařila se jim objevit jedna nečekaná souvislost. „Byli jsme překvapeni, když jsme zjistili, že zvýšená hodnota erytrocytů (pozn. red.: RDW, tzv. šířka distribuce červených krvinek) v krevním obraze vysoce korelovala s úmrtností pacientů.“ řekl spoluautor studie Jonathan Carlson.

Související:  Historie krytí dýchacích cest. Od morové masky až po jednorázovou roušku

Autoři konstatují, že u pacientů vykazujících zvýšené hodnoty RDW, byla v době přijetí téměř třikrát vyšší pravděpodobnost úmrtí spojená s covid-19. To rovněž platilo u mladších pacientů. Osoby se zvýšenou hodnotou erytrocytů během hospitalizace měly také těžší průběh nemoci. Vědci tak naznačují, že by právě tato hodnota mohla být důležitým biomarkerem, který určuje další průběh nemoci.

RDW byl přitom dříve chápán jako nespecifický biomarker, který s covidem-19 pravděpodobně nesouvisí. V posledních měsících byla publikována řada odborných studií zkoumajících biomarkery z krve pacientů, avšak žádná z analýz není tak jednoduchá a rutinní jako právě krevní obraz.


Nález vyžaduje další validaci na širším spektru pacientů. Pokud se potvrdí, může být jednoduchým prostředkem k detekci pacientů potřebujících klinickou péči.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *