koronavirus
Koronavirus. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Čínský Wu-chan, který je ohniskem epidemie způsobené neznámým typem koronaviru, je od čtvrtka v karanténě. Jedenáctimiliónové město zachvátila panika. Lidé nesmějí z města ani do města, zrušeny byly všechny lety, nejezdí hromadná doprava a vlakové spoje velkoměstem pouze projíždějí. Čínské úřady doporučili lidem vyhýbat se davům nebo ještě lépe, vůbec nevycházet. Ve městě byly zrušeny blížící se oslavy čínského nového roku.


Podle čínských úřadů je nutné tvrdými kroky zamezit šíření epidemie, a tak je město prakticky v karanténě. Někteří lidé se snažili na poslední chvíli Wu-chan opustit, jiní se do něj chtěli naopak dostat s tím, že potřebují do svých domovů.

Na výpadových silnicích, ale i na nádražích a v ulicích hlídkují policisté a vojáci. Lidé se ve strachu snaží nakoupit zásoby potravin. Dochází tak k panice i strkanicím. Obchodům docházejí zásoby, a proto zdražují. Podobně jsou na tom pumpaři.

Související:  Lepra neboli malomocenství stále nebylo vymýceno

Kritici opatření upozorňují na to, že ke karanténě došlo pozdě. Koronavirus, jehož ohnisko bylo lokalizováno na jedné z místních tržnic, se šíří již od konce loňského roku a onemocnění bylo prokázáno i mimo Čínu, například v Japonsku, Thajsku nebo USA. Virus, který se přenáší vzduchem, začal mutovat. V současné době bylo nakaženo téměř 600 lidí a 17 již zemřelo.

Podle deníku The Sun by mohla být zdrojem nákazy netopýří polévka, která se prodávala na zmíněné tržnici. Právě netopýři jsou významným rezervoárem koronavirů.


Podívejte se na některá videa z Wu-chanu, která kolují na sociálních sítích:

Zdroje: The Sun, BBC, Twitter


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts