ledovec jakobshavn
Ledovec Jakobshavn. Foto: Pixabay

Významná část grónského ledového příkrovu je podle studie publikované v magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America odsouzena k zániku. Masu ledu, která odpovídá nárůstu hladiny moře o 1 – 2 metry, už zřejmě nemají zachránit ani okamžité kroky vedoucí ke zpomalení globálního oteplování.


Nemusí být cesty zpět, upozorňují vědci

Nová analýza poukazuje zejména na rychlost, kterou v posledních letech tají ledovce v oblasti Jakobshavn. Podle studie dochází k destabilizaci příkrovu, což by dle názoru zainteresovaných odborníků mohl být jakýsi bod zlomu, jehož důsledkem je nevratnost procesu.

Současná situace však neznamená, že by Grónsko přišlo o celou svoji ledovou pokrývku. Pod tající vrstvou se má nacházet dosud stabilní část ledovce. Úplný zánik tohoto příkrovu by znamenal navýšení hladiny světových oceánů o 7 metrů.

Související:  Vydejte se do kávového klubu na možná nejsevernější pevninu na světě

Výzkum probíhal pouze v jedné části Grónska. Autoři studie, Niklas Boers z Postupimského institutu pro výzkum změny klimatu a Martin Rypdal z norské Arktické univerzity v Tromsø, jsou však přesvědčeni, že neexistuje žádný důvod se domnívat, proč by se výsledky měly v ostatních částech ostrova lišit. K závěru dospěli za základě teplotních údajů, záznamů o změně velikosti ledového jádra a dalších údajů vedených od roku 1880. Kombinací dat pak připravili modelovou situaci, jež odhalila varovné signály o stavu současného vrchního ledu, u něhož s největší pravděpodobností neexistuje možnost plné obnovy.


Klesající výška ledového příkrovu způsobuje ztenčování pobřežních ledovců, což umožňuje sklouznutí většího množství ledu do moře. Tím se také zmenšuje plocha pro sníh, který by mohl napomoci novému ledu. Namísto toho se objevují tmavší plochy, které absorbují více tepla.

Ohrožený Golfský proud

Boers uvedl, že je dynamika grónského ledovce velmi složitá a naléhavě upozorňuje na nutnost jeho monitorování. Destabilizace tohoto příkrovu nemusí znamenat jen fatální nárůst hladiny moří. Dalším negativním efektem by mohla být změna směru Golfského proudu, případně jeho úplné zastavení. Tento teplý proud ovlivňuje klima v Evropě a v nejkrajnějším případě by se mohlo kontinentální klima paradoxně proměnit v subpolární, které je nyní typické například pro kanadský Quebec. I tak se totiž může projevit současný nárůst globální teploty.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (6):

  1. je logicke,ze se ochlazuje ,nelitala letadla,nejely tovarny-priroda se raduje a se ji dari.zatim ,,nez to opet zacne ten chaos lidsky hihi

  2. Piš slušně,anebo ti to nic neříká.Honzíku.

  3. Přestaňte strašit kravinama.Klima na zemi se mění miliony let a bude se měnit dál.Někdě led roztaje a jinde zase namrzne jiný.S tím nic nenaděláte.Tak už dělejte něco užitečného.Třeba hlídejte aby se nesypal do moře odpad.

    1. Není to tak dávno,v době Vikingů bylo Gronsko daleko méně zaledněné než dnes,proto ho kolonizovali a zakládali tam kolonie,teprve během dalších století došlo k většímu zalednění,takže v současné době se Gronsko,tím,že ubývá ledovce vrací do normálu z let na přelomu prvního a druhého tisíciletí,lidská činnost v tom nehraje žádnou roli.

    2. Ty pitomče, neumíš číst ? Oteplení nebo ta ztráta „trochy“ ledu fakt nevadí, ale ta voda co z toho vznikne, zatopí dost slušnou část pevniny. No a kampak se asi pohrnou ti smolaři co tam teď bydlí, co ? No k tobě domů osle.

  4. Poslední 2 roky dost pršelo a letos se ke konci května třepeme chladem. Spíše si myslím, že dochází pomalu k ochlazování, aby tu do 10 let nebyla malá doba ledová. To bude ten bod zlomu, ne horko a sucho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *