antarktida
Antarktida. Foto: Pixabay

Není měsíce, kdy by vědci nevydali nějakou zprávu o stavu světových ledovců. Nyní opět bijí na poplach. A tentokrát z místa, o kterém se dosud předpokládalo, že se ho globální oteplování netýká. Jedná se o antarktické vnitrozemí, kde po celý rok panují teploty hluboko pod bodem mrazu.


Nové satelitní výzkumy však ukazují, že se vnitrozemské ledovce nejchladnějšího kontinentu ztenčily až o 100 metrů oproti roku 1990. Úbytek vrstvy ledu i v odlehlých končinách je způsoben rychlým oteplováním Jižního oceánu, do kterého odtává led z přímořských oblastí. Ledovcová pokrývka u antarktického pobřeží řídne a postupně jej nahrazuje led z centrálních oblastí.

Výzkum, který byl publikovaný v časopise Geophysical Research Letters, analyzoval satelitní data z let 1992 – 2017. Výsledky ukazují, že se ubývání ledu v posledních letech v západní Antarktidě dramaticky zrychluje. Za posledních šest let roztálo stejné množství ledu jako za předchozích dvacet let. Extrémně rychlým táním je v této oblasti ohroženo více jak 50 % ledovcových pánví. Tento proces je přirozený, ale v minulosti jeho úbytek nahrazovala nová vrstva sněhu. V současnosti již sněžení tento úbytek nestíhá pokrýt a ledovce se ztenčují.

„Podél 3 000 km dlouhého úseku západní Antarktidy je voda při pobřeží příliš teplá“ sdělil profesor Andy Shepherd z univerzity v Leedsu ve Velké Británii, který studii vedl. V důsledku toho se hladina světových oceánů zvýšila od roku 1992 o 5 milimetrů. Pokud by začal odtávat i ledovec na východě kontinentu, mohla by se v budoucnu zvýšit hladina moří až o 60 metrů. Tam je sice led zatím stabilní, ale určité známky tání rovněž vykazuje (psali jsme zde).Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts