Zubr evropský
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Některé živočišné druhy dokáží svou aktivitou ve volné přírodě zachytit a do půdy uložit velké množství CO2. Jedním z takových tvorů je i zubr evropský. Na jejich činnost v rumunských Karpatech se zaměřila pozornost vědců z Yaleovy univerzity a organizace Global Rewilding Alliance.


Zubr evropský zmizel z Rumunska už před víc než 200 let. Díky organizacím Rewilding Europe a Světovému fondu na ochranu přírody (WWF) se v roce 2014 podařilo do oblasti jižních Karpat v pohoří Țarcu umístit stokusové stádo, které se během deseti let rozrostlo o více než 70 dalších kusů. Skupina tak tvoří jednu z největších volně se pohybujících populací zubrů na starém kontinentu. Místní pastviny mají potenciál pojmout stádo 350 až 450 kusů.

Vědci se v zatím nerecenzované studii zaměřili na to, jak zubři prospívají divoké přírodě i lidem. Spásáním divokého porostu totiž dokáží velmi dobře zachytávat a ukládat atmosférický CO2 do půdy. Zubr rovnoměrnou migrací po pastvinách recykluje veškeré živiny, kterými hnojí půdu. Zároveň rozptyluje semena rostlin, čímž zhutňuje půdu, a tak zabraňuje uvolňování uhlíku z půdy.

Související:  Hoia Baciu v Rumunsku. Zvláštní les, kde i stromy rostou všelijak

Stádo zubrů pasoucích se aktuálně na 50 km2 tak potenciálně zachycuje 2 miliony tun CO2 za rok. Tato hodnota tak odpovídá ročním emisím zhruba 1,88 milionů osobních automobilů s běžným spalovacím motorem.


„Zubři se vyvíjeli miliony let v travnatých a lesních porostech. Jejich vymizení a současné rozorání těchto ploch vedlo k uvolnění obrovského množství uhlíku z půdy. Obnova těchto ekosystémů může navrátit ztracenou rovnováhu,“ komentoval pro deník The Guardian přínos zubrů profesor Oswald Schmitz z Yaleovy univerzity, hlavní autor studie.

Ukazuje se, že velcí savci hrají velmi důležitou roli v uhlíkovém cyklu. Úsilí o znovuobnovení divočiny tam, kde je to vhodné, možná představuje výraznou pomoc ve zmírňování nejhorších dopadů klimatické krize. Nicméně Schmitz dodává, že návrat divokých zvířat do přírody musí být prováděn odborně a s velkým citem: „Karpatské pastviny mají specifické půdní a klimatické podmínky, takže vliv zubra evropského nelze nutně mezinárodně extrapolovat. Například americké prérie mají mnohem nižší produktivitu.“

Související:  Křížem krážem za rozmanitými krásami Rumunska

Schmitz dále považuje za podobně přínosná divoká zvířata se schopností čerpat a ukládat uhlík slony, pižmoně či mořské vydry.

Zubr evropský v Česku

Na našem území byl zubr evropský vyhuben, nicméně částečně se do české krajiny vrací. Ochránci přírody evidují něco kolem 120 kusů, z nichž polovina připadá na soukromé chovy a zoologické zahrady. Zbytek českých zubrů také ve volné přírodě nepotkáte, ale jedno polodivoké stádo žije společně s pratury a divokými koňmi v Milovicích, další pak třeba v oboře Židlov na Českolipsku.

Místo, o kterém píšeme:



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (13):

  1. „rozorání travnatých a lesních ploch vedlo k ohromnému uvolnění uhlíku“
    Dnes tam jsou hromady uhlí?

  2. Je to clanek na hlavu. Dobytek na horskych pastvinach se nechova jinak nez zubri a jeho chovy se budou omezovat. Vraceni podobnych zvirat, treba zubru do.prirody znamena zruseni poli a omezeni vyroby potravin. To jsem zvedav, z ceho odobni chytraci budou zit. Proste je to blbost, hledici na globalni problem jen jednim pohledem.

  3. Super, tak ať stát rychle vyčlení nějakou půdu (kterou zbytečně vlastní) na pastvu pár tisíců zubrů a můžeme udělat pápá Grétě i greendealu a ještě to možná vygeneruje nějaké ty úchylné emisní povolenky pro ČEZ. Chovej zubra, zachráníš vlast!

  4. Tak nevím, kdo je tady na hlavu. V článku čtu o nějaké studii, že nějakých 170 zubrů skoro zachrání planetu – na druhou stranu v Nizozemsku chtějí vybít 30% zdejšího skotu, protože zamořují planetu dusíkem.

    1. Pepo to se nevylučuje, najdi si jak se chová skot v Nizozemsku a v jakých počtech, putování zubrů je úplně něco jiného.

  5. A čím se ti zubři liší od krav, které EU přikázala vyhubit???

    1. Nesežere je člověk na prahu dospělosti, nekrmí se svinstvama, nepřeváží se jejich maso přes půl Evropy…

      1. ubohost, krávy chtěji vybíjet a spasí nás zubři a ty jako neprodukují methan? Doufám, že recenzenti to strhaj jako totální nrsmysl, ale dnes i ve vědě jemožné leccos, ideologie.

    2. V EU přece krávy nežijí volne v přírodě. Prečtěte si článek.

    3. Další článek anonymního umělého yntelygenta

  6. nojo, ale kolik vyprdi metanu ?

    1. zubři a holky neprdí

    2. To je tak, když se na cokoliv pohlíží jen z jedné strany. Elektroauta jsou přece zcela bezemisní… Ale už nikdo neříká, jaké emise vznikají při výrobě, dále že někdo musí někde přeměnit energii na elektrickou, aby se mohly dobíjet baterie a pak ještě ty baterie a auta zlikvidovat – vše úplně bez emisí. S těmi zuby to je podobné…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *