ledovec
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Australští vědci zkoumající ledovce objevili obrovské jezero pod největším ledovcem východní Antarktidy. Jejich zjištění může pomoci k poznání toho, jak tání ledovců ovlivní oceány.


Ledovec Totten je 30 kilometrů široký a jeho tloušťka dosahuje až dvou kilometrů. Donedávna vědci předpokládali, že led v této části Antarktidy netaje tak rychle jako v jiných oblastech, ale podle posledních měření se jeho vrstva za posledních deset let masivně zúžila.

Výzkumnému týmu se podařilo odhalit přítomnost jezer pomocí výbušniny, kterou vrtem umístili do hloubky dvou metrů a poté ji nechali explodovat. „Výbušniny jsou zdrojem zvuku, který se odráží různě od různých vrstev ledu či jiných materiálů a my mu pak nasloucháme pomocí geofonů. Zvuk nám dává obraz toho, co se nachází pod ledem.“ říká odborník na ledovce doktor Ben Galton-Fenzi z Australské antarktické divize. „Pokud je pod ledem podloží, zvuk se pohybuje pomaleji, ale pokud je tam voda, je jeho rychlost daleko vyšší,“ dodává.

Galton-Fenzi dále sdělil, že dalším logickým krokem by bylo získání vzorku vody z jezer pod ledovcem, ale takový postup je nesmírně nákladný a pro budoucí výzkum zatím není žádná velká finanční podpora. Nicméně uvádí, že právě probíhající výzkum je zásadním krokem k poznání, jak může tání antarktický ledovců změnit světové oceány.

Zdroje: The Guardinan, Australian Antarctic Division

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts