neptun
Foto: NASA/JPL-Caltech

Dva nejbližší měsíce poslední planety naší Sluneční soustavy jsou skutečnými mistry akrobacie. Alespoň tak to vypadá podle animace, kterou zveřejnili vědci z NASA. Oběžné dráhy malých měsíců Naiad a Thalassa jsou si tak blízké, že jejich trasu experti nazvali „uhýbací tanec“.


V této věčné choreografii Naiad oběhne kolem ledového obra každých sedm hodin, zatímco Thallase trvá oběh Neptunu sedm a půl hodiny. Kdybyste se ocitli právě na Thallase a pozorovali Naiad, viděli byste na obloze měsíc, jehož klikatá dráha se divoce mění. Vědci tento jev nazvali rezonance.

Neptun má zatím potvrzených 14 měsíců. Neso, nejvzdálenější z nich, obíhá po divoce eliptické smyčce, která jej odnáší téměř 74 miliónů kilometrů od planety a celý oběh trvá 27 let. Naiad a Thalassa jsou malé oválné měsíce, jejichž délka je něco kolem sta kilometrů.

Související:  Sonda Juno vyfotila fascinující jev v atmosféře planety Jupiter

Jak se tato dvě tělesa dostala k sobě na vzdálenost pouhých dvou tisíc kilometrů? Vědci mají vysvětlení. „Máme podezření, že Naiad byl kdysi vychýlen ze své původní dráhy interakcí s jedním z dalších Neptunových vnitřních měsíců,“ říká Marina Brozović, odbornice na dynamiku Sluneční soustavy z laboratoře NASA Jet Propulsion Laboratory v Pasadeně v Kalifornii. „Poté, co se orbitální náklon měsíce stabilizoval, setrval Naiad na dráze s touto neobvyklou rezonancí s Thalassou.“

Podle všeho jsou oba měsíce v dané konfiguraci velmi dlouho, protože jsou jejich dráhy stabilní. Na první pohled divoký tanec je ve skutečnosti dokonale koordinovanou souhrou obou těles.
Přidat na Seznam.cz
Similar Posts