HERA-1
Posádka HERA 1. Foto: NASA, volné dílo

Agentura NASA vybrala novou posádku pro simulovanou misi na Mars. Čtveřice dobrovolníků stráví 45 dní v experimentálním biotopu v Johnsonově vesmírném středisku v Houstonu.


Jmenují se Jason Lee, Stephanie Navarro, Shareef Al Romaithi a Piyumi Wijesekara a jejich úkol je jasný. 10. května 2024 vstoupí do unikátního modulu HERA (Human Exploration Research Analog), který funguje na principu uzavřeného biotopu. Na necelých dvou set metrech čtverečních zde absolvují simulovaný let na Mars a zpět.

Modul skládající se ze dvou pater a podkroví je navržen tak, aby vytvořil dokonalou izolaci mezi posádkou a personálem centra. Kompletně bude simulovat veškerá komunikační omezení související se vzdalováním se posádky od Země. Jakmile tým do modulu vstoupí, bude žít a pracovat jako astronauti na vesmírné misi.

Posádka HERA 2
Jason Lee, Stephanie Navarro, Shareef Al Romaithi, and Piyumi Wijesekara.
Foto: C7M2 Crew/NASA, volné dílo

HERA umožňuje vědcům studovat, jak se členové posádky přizpůsobují izolaci, jak zvládají stres ve stísněném prostředí a jak na ně působí odloučení. NASA hodlá tyto zkušenosti využít během budoucích misí do hlubokého vesmíru – na Měsíc, Mars, ale i dále.


Posádka bude během fiktivní mise na Mars provádět vědecký výzkum a úkoly, které bude muset provádět skutečná mise. Také je čeká procházka po povrchu Marsu, a to díky virtuální realitě. Tým zažije komunikační zpoždění trvající v blízkosti rudé planety, které je až deset minut.

Modul HERA
Modul HERA. Foto: NASA, volné dílo

Letos už jde o druhou skupinu dobrovolníků, kteří se podobné mise zúčastní. První posádka opustila modul 18. března, další dvě budou ještě letos následovat.

Vědecký program NASA Human Research, jehož je mise součástí, provede během simulace 18 studií. Vědce zajímají především fyziologické, behaviorální a psychologické reakce členů posádky v prostředí podobném tomu, kterému budou vystaveni. Takto získané poznatky pak NASA, ale i další agentury, jako je evropská ESA, umožní odborníkům vyvíjet a testovat strategie, které pomohou budoucím astronautům na misích do hlubokého vesmíru.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *