Těhotenství
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

V těle 81leté domorodé ženy z Brazílie objevili lékaři vzácné onemocnění. Daniela Vera, jak se nemocná žena jmenovala, nosila přes 50 let v břiše zkamenělý plod dítěte. Jedná se o tak vzácný jev, že ho bylo dosud zdokumentováno pouze 290 případů. Většinou ho neprovází žádné příznaky, Daniela však trpěla celé roky bolestmi.


Těhotenství, které zůstalo skryté po dlouhá desetiletí

Žena nevědomky otěhotněla, když byla mladší. Šlo o mimoděložní těhotenství, to znamená, že se oplodněné vajíčko nezachytilo v děloze, kde by mělo. Od té doby trpěla občasnými bolestmi břicha, přesto se ale lékařům vyhýbala. Jelikož patřila k domorodým lidem, tak lékařským přístrojům příliš nedůvěřovala. Místo toho se spoléhala na alternativní medicínu, takže plod zůstal po dlouhá desetiletí neobjevený.

V 81 letech se ale její stav zhoršil. Trpěla žaludečními obtížemi a bolesti byly silnější. Právě tehdy se Daniela rozhodla konečně navštívit lékaře. Ti během první návštěvy na zvápenatělý plod v jejím těle nepřišli a léčili ji na zánět močového měchýře. Objednali ji ale na vyšetření pomocí 3D skenu, jelikož měli podezření na rakovinu. Sken už skutečný problém v ženině těle odhalil.


Žena podstoupila operaci, ale bohužel nepřežila

Litopedie je vzácný stav, ke kterému dochází, když dítě zemře během těhotenství a není absorbováno tělem. Místo toho se plod zachytí v břišní dutině, kde ho obklopí vápenatá schránka. Tak dítě v ženském těle prakticky zkamení. Tento stav bývá u většiny pacientů bez příznaků a k jeho objevení dojde náhodně třeba při rentgenu. V případě Daniely byl ale podle všeho původem bolestí břicha, kterými trpěla.

Žena, která měla podle lékařů zkamenělé dítě v těle 56 let, podstoupila letos v březnu operaci. Cílem bylo plod z jejího těla samozřejmě vyndat. Po zákroku byla přemístěna na jednotku intenzivní péče, kde ale krátce na to, konkrétně 15. 3. 2024, zemřela. Podle lékařů byla příčinou úmrtí infekce.

Daniela během svého života porodila 7 dětí a zkamenělý plod se v jejím těle nacházel už od prvního těhotenství. Zdá se podivuhodné, že za tu dobu její stav nikdo neodhalil. Důvodem byla pravděpodobně kombinace ženiny nedůvěry v lékaře, a toho, že litopedie je opravdu velmi vzácná.Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *