elektromobil
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Česko jde tak trochu proti proudu celosvětového trendu v podpoře nákupu elektromobilů a plug-in hybridů, a tak zatímco se ve většině zemí západní Evropy noví majitelé mohou těšit z finanční podpory při nákupu těchto ekologických vozů, u nás musíte letos veškeré financování zvládnout sami. Přitom pro loňský rok byla alokace dotací elektromobility 150 miliónů korun.


Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky uvedlo, že dotace na elektromobilitu se soukromí zákazníci ani firemní klientela v letošním roce nejspíše vůbec nedočkají a nový dotační titul přijde v úvahu nejdříve v roce 2022. Program je totiž závislý na stvrzení Evropskou komisí, což je v časovém horizontu do konce roku téměř nereálné provést.

Podíl prodeje elektromobilů v Česku se pohybuje okolo deseti procent. Největší prodeje vozů s elektrickým nebo hybridním pohonem vykazuje Norsko, kde v loňském roce tvořily prodané ekologičtější vozy více jak dvě třetiny.

Výhody s poznávací značkou EL

Vlastnit elektromobil v Česku má ale také své výhody. Jejich majitelé mohou zažádat o speciální poznávací značku začínající písmeny EL, která je jednoznačným identifikátorem elektromobilu, plug-in hybridu nebo vozu s vodíkovým pohonem. Její vystavení je zdarma.


Vozidla opatřená touto poznávací značkou jsou osvobozena od dálničních poplatků a ve většině měst mohou ve vyhrazených zónách parkovat zdarma. Otázkou je, jak dlouhou dobu tyto benefity budou platit. S nárůstem elektromobility se počítá a je tak zřejmé, že tyto výhody nebudou platit navěky.

Elektromobil z druhé ruky?

Trh ojetých vozů je dynamické prostředí, pružně reaguje na poptávku zákazníků, a tak se v nabídkách autobazarů začínají objevovat první elektromobily. Poptávka po nich zatím není vysoká, avšak někteří lidé se nebojí experimentovat a například modely Škoda s označením iV (hybrid nebo elektromobil) již nacházejí své druhé majitele. V případě koupě takového vozu si zcela jistě prověřte jeho historii na www.checkcardna.com a požadujte servisní knížku vozidla. Velmi opatrní buďte zejména u vozidel z dovozu.Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *