Pandemie
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Téměř 120 milionů nakažených a více jak dva a půl milionu zemřelých. Taková je bilance zhruba rok od vypuknutí pandemie koronaviru. Bude hůř a nebo se bude situace zklidňovat? Na to nedokáže nikdo s jistotou odpovědět. Pokud bychom se oprostili od reality a zaměřili se na svět fikce, pak můžeme vytušit, že právě teď někde vzniká nejedna kniha o postpandemické době. Spisovatelé předávají své odhady na listy nových románů, stejně tak jako to v minulosti dělali jejich předchůdci. A někteří z nich se skoro trefili.


Dean Koontz – Eye of Darkness

Dean Koontz není v Česku až tak známým tvůrcem a čtenáři jej budou znát hlavně díky thrilleru Skrýš nebo nové knize Ashley Bellová. Koontz však již v roce 1981 napsal román The Eyes of Darkness (Oči temnoty), který zatím nebyl přeložen do češtiny. Příběh sice není úplně totožný s právě probíhající pandemií, ale některé detaily jsou neuvěřitelně podobné současné situaci.

V prvním vydaní Koontz popisuje únik nebezpečného viru z laboratoře v Sovětském svazu, který se rychle rozšíří po celém světě a mimo jiné se projevuje dýchacími obtížemi. Druhé vydání spatřilo světlo světa v roce 1989, tedy v době, kdy síla Sovětského svazu slábla a blížil se jeho rozpad, a tak se spisovatel rozhodl původ beletrické pandemie revidovat. Vybral Čínu a virus nazval Wuhan-400. To byla trefa do černého.

Související:  Poznávání světa během pandemie. Objevte kouzlo dokumentárních filmů

Sylvia Browne – End of Days: Predictions and Prophecies

Tato Američanka o sobě tvrdila, že je médiem. Pravidelně se objevovala v televizních pořadech a v rozhlasovém vysílání. Zemřela v roce 2013 a za sebou zanechala obrovské množství ezoterického materiálu. Ve spisu End of Days: Predictions and Prophecies Brownová v jednom odstavci tvrdí, že kolem roku 2020 zasáhne svět epidemie nemoci s příznaky podobnými jako je zápal plic, ale bude odolná vůči všem známým způsobům léčby. Předpověď nijak nerozvádí, pouze uvádí, že nemoc rychle zmizí, poté se za deset let znovu vrátí, načež se vytratí úplně.


Kritici odmítají uznat věštecké schopnosti Brownové na základě jednoho odstavce. Ani v tomto případě se nejedná o autentickou prognózu a jak mnozí poznamenali, autorka chrlila tisíce předpovědí, a tak se zkrátka v tomto případě téměř trefila.

Související:  První historicky doložená epidemie zcela ochromila Atény

Arthur C. Clarke – Rajské fontány

Clarke se snažil odhadnout vývoj vědy i lidstva v mnoha románech. Rajské fontány vydané roku 1979 se odehrávají v polovině 22. století a jejich ústředním tématem je stavba výtahu na zemskou oběžnou dráhu. Autor v jedné z kapitol zmiňuje, jak lidstvo mělo vždy schopnost eliminovat ze svého vědomí ty nejchmurnější perspektivy. „Římský rolník zorávající políčko na úpatí Vesuvu ani nepomyslel na dýmající vrcholek za sebou. Celá druhá polovina 20. století se naučila spolužití s vodíkovou bombou, polovina 21. století s virem Golgota.“

Současný virus sice nazýváme jinak, ale je vidět, jak Clarke bral podobnou hrozbu vážně. Doufejme, že nás pandemie nebude sužovat celé půl století.


Znáte ještě nějakou knihu, kde je předpovězena pandemie? Napište nám do komentářů.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *