Kalima na Kanárských ostrovech
Kalima na Kanárských ostrovech. Foto: Volné dílo, publicdomainpictures.net

Kanárské ostrovy jsou častým cílem českých turistů během celého roku. Na „kanárech“ jste totiž jednou nohou v Africe, ale zároveň zůstáváte na evropském území. To je rozhodně výhodné. Připočteme-li příjemné teploty po celý rok, jedná se v podstatě o ideální destinaci pro dovolenou s příchutí exotiky. Jen pozor na jev zvaný Kalima, který může dovolenou nepříjemně okořenit.


Nepříjemný „marťanský“ jev dokáže pokazit dovolenou

Blízkost africké pevniny je na Kanárských ostrovech znát právě v období, kdy udeří Kalima (španělsky Calima). Příchod tohoto meteorologického jevu může nastat prakticky kdykoliv, ale nejvíce sužující je v létě.

Vše začíná na Sahaře, kdy se během příhodných podmínek začne zvedat extrémně horký a suchý vzduch do nejnižších vrstev atmosféry. S sebou bere i pouštní písek, z něhož se vytváří pohybující se mrak, který je unášený větrem až tisíce kilometrů. V některých zaznamenaných případech měla masa prachu dokonce milionu tun a dokázala doputovat i přes celý Atlantik. Takové situace jsou výjimečné, častěji končí saharský písek v Evropě a ještě častěji na Kanárských a dalších ostrovech v Atlantském oceánu.

Když je Kalima silná, vrstva prachu na Kanárských ostrovech dokáže vytvořit i několikamilimetrovou vrstvu písku a okolí tak připomíná Mars. Je to znát na autech, oknech a na všech zanechaných věcech napospas bouři. Někdy jev trvá jen několik hodin, jindy i týden. Nebe je zbarvené do oranžova a slunce se nachází v mlhavém oparu.


Samotná přítomnost písku během Kalimy je však jen jedním z problémů. Jev doprovází i vysoké zvýšení teploty a sucho. V zimě není teplotní výkyv tak zřetelný, ale během léta, kdy se teploty vyšplhají ke čtyřicítce a vlhkost spadne z obvyklých 50 % na 11 %, je pobyt venku nesnesitelný. Také je třeba počítat s dýchacími obtížemi a pálením očí.


Místo, o kterém píšeme:


Před pískem je třeba se chránit, v silné bouři ale nepomáhá nic

Vyskytne-li se v létě silná Kalima, místní se raději zavřou doma a turistům většinou nezbývá nic jiného, než je následovat. Během zaplacené dovolené to není moc milé. Je-li Kalima slabší, lze se chránit slunečními brýlemi a ochranným krémem s vysokým faktorem. Po příchodu na ubytování je dobré oblečení vyprat a osprchovat se. Samozřejmostí je dostatečný přísun tekutin.

Extrémně silná písečná bouře postihla Kanárské ostrovy v únoru 2020. Tehdy jev vedl k rozšíření lesních požárů, kdy na Tenerife a Gran Canaria muselo být evakuováno více jak 2 000 osob. Písek byl z Afriky unášen větrem o rychlosti až 120 km/h a koncentrace částic nad ostrovy až čtyřicetkrát překročila bezpečnou hranici. Tehdy byly Kanárské ostrovy místem s nejvíce znečištěným vzduchem na světě. Byly zrušeny stovky letů a doprava na ostrovech vůbec nefungovala.

Bohužel Kalimu nelze předpovědět. Někdy se vyskytne jen dvakrát do roka, jiné sezóny to může být i desetkrát.

Galerie:



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *