Harbin Ice Fest
Foto: Pixabay

Harbin je město na severovýchodě Číny. Se svými 3,5 miliony obyvatel patří k běžným čínským velkoměstům. Je tomu však jinak v zimě, kdy se část Harbinu promění ve velkolepé ledové království, které nemá v zemi ani ve světě konkurenci.


Přitom počátky festivalu byly nenápadné a dlouhá desetiletí byli jeho návštěvníky výhradně místní obyvatelé. Poprvé se konal již v roce 1963. V posledních dvou desetiletích se ale věhlas ledového království rozšířil i mimo Čínu a na festival míří lidé z celého světa. Ledový svět je tak každým rokem větší a pompéznější. Na ledových exponátech pracují týmy čítající tisíce lidí a přípravy expozice (alespoň na papíře a v počítači) probíhají po celý rok.

Pořadatelé festivalu letos očekávají 20 miliónů návštěvníků! A co je čeká? Ledové sochy zaberou 600 000 m2. Již nyní na nich pracuje více jak 10 000 umělců a nejvyšší ledová skulptura má být vysoká 46 metrů. Návštěvníci vstoupí do ledového světa, kde jsou ledové budovy vytesány ve skutečné velikosti. Po setmění se navíc celý areál festivalu promění v jednu velkou světelnou show s nasvícenými skulpturami a videomappingy. Organizátoři pro letošek slibují simulace blesků a ještě sofistikovanější osvětlení ledových výtvorů.

Související:  Indický stát Goa nabízí pohled do historie, pohodu na plážích, ale i psychedelické párty

Číňané nejsou žádní troškaři, a tak nejen, že se návštěvníci v areálu dočkají gigantických ohňostrojů, ale mohou si mezi bloky ledu i zasáňkovat, zabruslit, zarybařit a otužilci si mohou zaplavat. V ledovém království se také chystá několik svateb.


Ledový festival, jež nese oficiální název Harbin International Ice and Snow Sculpture Festival, otevírá své magické brány každý rok, kdy na konci prosince vyvrcholí oslavami čínského nového roku a potrvá až do konce února.

Galerie:

Zdroj: www.harbinice.com


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts