Nemovitosti v Chorvatsku
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Koupě nemovitosti v Chorvatsku je lákavá z několika ohledů. Můžete se za sluncem vracet prakticky kdykoliv chcete, ale hlavně jde o obrovskou investiční příležitost.


Koupě nemovitosti v Chorvatsku není žádný složitý proces

Pokud se rozhodnete o koupi bytu, domu či jiné nemovitosti na Jadranu, myslete na skutečnost, že celý proces koupě probíhá odlišně od pořízení nemovitosti v Česku a také s sebou nese určitá rizika, se kterými se u nás nesetkáte. Na druhou stranu, pokud se rozhodnete o koupi do osobního vlastnictví, nemusíte zakládat žádnou místní společnost. Možné je ale samozřejmě i založení chorvatské obchodní společnosti (s.r.o.) a na ni pak nemovitost pořídit.

Po vybrání vhodné nemovitosti Chorvatsko je potřeba složit zálohu, která v případě nerealizace obchodu z vaší strany propadá. Před uzavřením samotné kupní smlouvy si musíte na chorvatských úřadech zřídit OIB číslo, což je místní daňové číslo, přestože nemovitost kupujete soukromě. Jestliže obchod probíhá přes realitní kancelář, což je ve většině případů, číslo vám zařídí.

Pozor na rizika

Při koupi nemovitosti v Chorvatsku je třeba, stejně jako u nás, řádné nastudování kupní smlouvy. S tím opět může pomoci realitní kancelář nebo i překladatel. Chorvatské specifikum je, že mnoho místních nemovitostí stojí mimo legální stavební pozemky a pro cizince je obtížné tuto skutečnost zjistit. Úřady sice v minulosti majitelům těchto staveb dali možnost jejich legalizace, ale ne všichni ji využili. V současné době jsou majitelé zejména přímořských nelegálních staveb sankciováni, přičemž jim hrozí i zbourání nemovitosti na náklady vlastníka.


Dalšími riziky jsou rekonstruované nemovitosti, které sice mohou být krásné a dobře provedené, ale změny nebyly zaneseny do katastru nemovitostí. Někdy také zcela chybí kolaudace stavby.

Jak je patrné, nákup nemovitosti v Chorvatsku může představovat značné riziko, pokud nejste znalci místních poměrů. Proto určitě věnujte výběru zvýšenou pozornost, komunikujte raději s realitní kanceláří, kterou si ověřte minimálně pomocí recenzí a samotnou nemovitost si pak nechte prověřit odborníky, stejně tak i kupní smlouvu. Pomoci vám s tím může například inzertní portál croreal.com, který poskytuje i řadu doplňkových služeb včetně zastoupení přímo na místě.

Galerie:

Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *