Slope point
Foto: Unsplash

Na nejjižnějším cípu Nového Zélandu se nachází nehostinný větrem ošlehávaný kus země, který je prakticky neobyvatelný. Přesto je však zajímavým lákadlem pro turisty. Zdejší drsné podmínky daly totiž vzniknout poněkud bizarnímu jevu – shluku stromů, které rostou podivně až nepřirozeně nakřivo. Jsou to jediné stromy v jinak bezlesé travnaté planině. Kde se tam vzaly a proč rostou tak nevšedním způsobem?


Celoročně větrné pláně slouží jako pastviny pro ovce

Slope Point – tak je tato nevlídná krajina nacházející se někde uprostřed mezi rovníkem a jižním pólem známá. Jsou to právě antarktické vichřice, kterým žádná další překážka nebrání v bičování Slope Pointu svými krutými silnými větry. Během celého roku je tak zdejší krajina natolik větrná, že je v podstatě neobyvatelná. Nestojí zde žádné domy kromě pár velmi otlučených chatrčí.

I přesto má ale Slope Point své využití. Chovají se zde ovce, které se mohou pást na rozlehlých travnatých pláních. Právě kvůli ovcím zde pastevci vysadili stromy, které měly zvířatům poskytnout úkryt a ochranu před silnými větry. Tak vznikl jejich osamělý shluk uprostřed ničeho. Druhy těchto stromů nejsou ničím výjimečné – jedná se o běžné stromy rostoucí po celém ostrově. Zvláštní je na nich to, jakým způsobem vyrostly.

Související:  Mrtvý les v Namibii. Zdejší stromy jsou stovky let po smrti a přesto stále stojí

Věčně rozfoukané větve stromů lákají neohrožené turisty

Důvodem, proč zdejší stromy rostou nakřivo, je právě vítr. Ten je totiž tak silný, že svými neúprosnými proudy ohýbal a tvaroval stromy po dlouhá léta tak, že jim nezbylo nic jiného, než růst po jeho směru. Stromy se zkrátka přizpůsobily tomu, jak zdejší vítr fouká, a vyrostly do strany. Připomínají tak rozfoukané vlasy.


Nevšední podívaná, kterou křivé stromy skýtají, láká některé z dobrodružnějších turistů. Nejedná se ale o typickou dovolenkovou destinaci, proto zde určitě nenarazíte na turistické davy. Je spíše vzácností, když na Slope Point potkáte jinou živou duši, než jste vy sami nebo stádo ovcí. Proto pokud rádi navštěvujete neobvyklá místa, kde nebývá moc lidí, mohl by být Slope Point tou pravou destinací pro vás.


Místo, o kterém píšeme:


Slope Point není jedinou oblastí se zkroucenými stromy

Slope Point ale není jediným místem na světě, kde se nachází podivně zkroucené stromy. Další takové místo k nám leží o poznání blíž – v Polsku. Jedná se o Křivý les, kde stromy podivně vybočují o 90 stupňů do strany. Na rozdíl od stromů ve Slope Pointu o těch v Polsku nevíme, proč rostou takto nezvykle. Jedním z nejpravděpodobnějších vysvětlení je, že je tak vytvarovali úmyslně lidé, kteří z nich chtěli vyrobit nábytek oblých tvarů. Existují ale i další teorie – že byly stromky v mládí pohřbeny pod těžkým sněhem, nebo že je na vině gravitační síla oblasti.

Galerie:

 Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *