křivý les
Foto: Pixabay

Na světě existuje mnoho zvláštních míst, která přitahují návštěvníky z celého světa. Jedno takové se nachází relativně nedaleko hranic s Českem a už jeho název Křivý les vypovídá o fenoménu, který turisty a milovníky záhad do jinak obyčejného polského lesa láká. Borovice zde rostou podivně zahnuté. Těsně nad povrchem se jejich kmen ohýbá do pravého úhlu a jeho další část roste ve tvaru písmene „J“.


V Borovicovém háji nedaleko města Gryfino v západní části Polska takto roste asi 400 stromů a jejich umístění není náhodné. Hranice mezi rovnými a zakřivenými stromy je až podivně přesná a vše naznačuje tomu, že zakřivení borovic bylo provedeno záměrně a ve stejnou dobu. O skutečných příčinách tohoto zvláštního jevu se ale stále vedou spekulace a vysvětlení podložené důkazy chybí. To vede k všemožným teoriím.

K zahnutí došlo těsně před válkou

Lesík byl vysázen na počátku 30. let minulého století, přičemž vědci uvažují, že k jejich zahnutí došlo mezi 7. a 10. rokem růstu. To odpovídá neklidné době právě začínající druhé světové války, a tak mnozí věří, že zakřivení borovic způsobila německá invaze. Vše se mělo odehrát tak, že německé tanky najely na mladé stromky a ty, když se vzchopily, vyrostly v tomto zvláštním tvaru.

křivý les
Kmeny mohou posloužit jako odpočívadlo. Foto: Pixabay

I další teorie hovoří o lidském zásahu. Jako nejpravděpodobnější se jeví ta, že stromky byly v určitém věku zakřiveny do tohoto tvaru záměrně pro potřeby lodního nebo nábytkářského průmyslu. Ohýbaný nábytek byl před válkou v módě, ale světový konflikt zapříčinil, že stromy zůstaly bez užitku a vyrostly do dospělosti i se svojí deformací. Ohýbaný nábytek se ale samozřejmě dá sehnat i dnes, jen je to obtížnější. Zkuste třeba vyhledávač nábytku.


Další teorie přisuzují deformaci přírodě. Někteří hovoří o kolísající gravitaci, ale tato domněnka nevysvětluje, proč je hranice mezi rovnými a zahnutými stromy tak přesná. Jednoduchým vysvětlením by byla i skutečnost, že mladé stromky ohnula velká sněhová nadílka, kdyby zde právě nebyl tak přesný předěl mezi narušenými a nenarušenými borovicemi.

Zásah nadpřirozena?

Samozřejmě se najdou i tací, kteří jev přisuzují mimozemským civilizacím či mytologickým bytostem. Ať tak, či onak, Křivý les je velkou turistickou atrakcí a do polského Západního Pomořanska míří lidé nejen z celého Polska, ale i ze zahraničí. Vstoupit mezi zvláštně ohnuté borovice může každý, místo je volně přístupné, a tak si názor na podivný růst můžete udělat sami.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *