Černonožci
Zdroj obrázku: Volné dílo, Wikimedia

Nová studie DNA žijících a historických příslušníků konfederace Černonožců z Kanady a Spojených států naznačuje, že lze jejich původ vysledovat k lidem z poslední doby ledové, kteří přišli jako první na severoamerický kontinent. Z historického hlediska by se tak dalo tvrdit, že právě tato skupina tvoří skutečné a nefalšované Američany.


Černonožci jsou žijící skupinou sestávající se z indiánských kmenů Amskapi, Siksika, Kainah a Piegan. Aktuálně se jejich počet pohybuje okolo 32 tisíc jedinců a jejich domovinou jsou pláně americké Montany a kanadské Alberty. Podle studie publikované na začátku dubna v recenzovaném periodiku Science Advances tým vedený příslušníky Černonožců vysledoval dle analýzy DNA svůj původ až 18 tisíc let do minulosti.

Kmeny spadající pod konfederaci Černonožců historicky zahrnují kočovné lovce bizonů a rybáře pstruhů. Jejich území rozdělila v 19. století hranice USA a Kanady a vlády obou zemí donutily domorodce usadit se v rezervacích. Od té doby se příslušníci kmenů hlasitě dožadují svých práv na půdu a vodu. Možná jim v tom pomůže právě zmiňovaná studie dokazující, jak hluboké kořeny v oblasti Velkých planin mají.

Černonožci
Zdroj obrázku: Volné dílo, Wikimedia

Výzkumný tým odebral vzorky pro sekvenování genomu ze sedmi koster, které byly dle uhlíkové metody datovány mezi lety 1805 a 1917, což je období, kdy začala zvýšená interakce domorodých indiánů a obchodníků s kožešinami původem z Evropy. Z ostatků se podařilo získat informace o mitochondriální DNA nebo genetická data předávaná z mateřské strany. Šesti dalším žijícím Černonožcům byl sekvenován celý genom.


Genetická informace odhalila, že předci dnešních Černonožců sdílejí s těmi žijícími velkou část genomu, což naznačuje biologickou vazbu. Tato odhalení se dalo očekávat, nicméně vyšlo také najevo, že se daná linie liší od dříve zkoumaných domorodých skupin v Severní i Jižní Americe. Na základě statistických modelů tak vědci předpokládají, že se Černonožci oddělili od jiných skupin příchozích na americký kontinent už v pozdním pleistocénu, tedy asi před 18 tisíci lety.

Obecně přijímaná teorie o osidlování Ameriky hovoří o takzvané suché cestě přes zaniklou pevninu známou jako Beringie. Ta zahrnovala oblast dnešního Beringova průlivu a spojovala Aljašku a Sibiř. Někteří badatelé tvrdí, že k prvnímu vstupu na severoamerickou půdu mohlo dojít už před 50 000 lety a poté následovalo několik migračních vln. Po konci doby ledové byla pevnina mezi Asií a Amerikou zatopena vodou z ledovců a oba kontinenty se oddělily. Výsledek studie tak Černonožce významně přibližuje k těmto prvním lidem, kteří začali osidlovat Ameriku.

Místo, o kterém píšeme:



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *