Grand Canyon
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Každý cestovatel ví, že je vhodná turistická obuv tou nejzákladnější součástí výbavy. Není ale bota jako bota a stejná se nehodí na krátké výlety i vysokohorské túry. Je tedy třeba si před nákupem uvědomit, k čemu bude taková obuv primárně sloužit. Poté se zaměřte na materiál, voděodolnost a další parametry.


Trekové boty podle účelu

V takovém případě platí jednoduché pravidlo. Pro lehčí výstupy v nižších polohách, nebo jako boty na přezutí můžete využít trekové sandály. Běžní turisté si vystačí s nízkými trekovými botami, které jsou velmi pohodlné a lehké. Zároveň u nich není třeba řešit tolik parametrů jako u vysokých trekových bot, které budou nohy dobře chránit i při vysokohorské turistice. Přečtěte si našeho jednoduchého průvodce, který vám usnadní výběr správné obuvi.

Materiál obuvi

Zejména materiál svrchní části má vliv na životnost boty. Turistické boty se nejčastěji vyrábí ze syntetického, koženého a nebo kombinovaného svršku. Kožené vydrží déle, na druhou stranu syntetika je lehčí, tvárnější a celkově pohodlnější. Určitě myslete na vhodný typ membrány. V současnosti turisté většinou kupují GORE-TEX, což je značka mikroporézní membrány z polytetrafluorethylenu, která zajišťuje voděodolnost a zároveň nechává prostor pro propustnost vodních par, aby noha mohla takzvaně dýchat. Lze také zakoupit speciální trekové boty s membránou do určitých klimatických podmínek – do zimy či do tepla a podobně.

Tuhost mezipodešve

Tento parametr určuje, do jakých terénů je turistická obuv určena. Platí, že čím nižší tuhost, tím lehčí treky a naopak. Značí se písmeny A – D, přičemž kategorie A je vhodná spíše na zpevněné cesty a nenáročný terén. Poté následuje kategorie A/B pro lehčí terén, B pro lehký až středně obtížný terén, B/C pro náročnější treky, C pro náročné vysokohorské túry a D pro extrémní turistiku s vertikálním lezením po ledovcích a podobně.


Nákup trekových bot

Při výběru vhodné velikosti bot myslete i na teplé ponožky, ve kterých se budete pohybovat. Ponožky jsou vhodné takové, co dobře absorbují pot. Co se týče ceny, záleží samozřejmě na intenzitě treků i na vašich finančních možnostech.

Nejlevnější boty začínají zhruba na tisíci korunách. Ty jsou určeny pro nenáročné uživatele nebo začátečníky, kteří třeba ještě neví, zda se budou turistice dále věnovat. Na druhém pólu se nachází obuv za vyšší tisíce až desetitisíce korun, která je určena pro profesionální horolezce. Běžní turisté by se měli pohodlně vejít do pěti tisíc, avšak i zde se jedná pouze o orientační částku, jenž nemusí odpovídat individuálním potřebám. V případě nejistoty se samozřejmě neváhejte zeptat personálu prodejny nebo zákaznického servisu vám zvoleného internetového obchodu.Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *