eet pokladna

Přicházející vlně EET tentokrát unikne již skutečně málokterý živnostník. Pro většinu z nich to znamená začít shánět takový pokladní systém, který bude předně odpovídat potřebám jejich podnikání. Důležité je ale také takzvaně nepřestřelit. Truhlář s pár zakázkami určitě nebude potřebovat restaurační pokladnu pro stovky zákazníků za den. V následujícím článku se vám pokusíme nastínit některé z možností, které se před vámi prostírají.


Pořídit si pokladní systém není složité. Nejdříve si ale položte pár otázek

  • Mohu si dovolit vložit do pokladny vysokou částku?
  • Mohu si dovolit náročnější pokladnu následně provozovat?
  • Chci pořízení pokladny spojit s celkovým zefektivněním svého podnikání?

Na základě toho můžete zvolit některou z následujících variant.

Pokladní systém zdarma

Pokud máte hluboko do kapsy, nebo se vám zkrátka koupě většího a nákladního pokladního systému nevyplatí, máte možnost pořídit si i takový EET pokladní systém, který je zcela zdarma, nebo vás bude stát třeba jen několik málo desítek korun měsíčně. Takovéto systémy (namátkou třeba Leeto.cz) mají podobu softwaru, který si můžete stáhnout do mobilního telefonu či do počítače. V některých případech se lze obejít i bez tiskárny, pokud se spolu se zákazníky dohodnete na zasílání účtenek přes SMS či email. Jinak se vám bude hodit tiskárna propojená s vaším zařízením (například přes Bluetooth).

Vzhledem k tomu, že vystavování účtenek tímto způsobem bývá poněkud zdlouhavé, doporučuje se spíše pro živnostníky, kteří řeší pouze malý objem zakázek.


Pokladní systém pro obchod menšího a středního charakteru

Stánkaři a drobní živnostníci, kavárníci, majitelé penzionů a další si mohou, v závislosti na frekvenci tržeb a zákazníků, pořídit dotykovou pokladnu i se zabudovanou tiskárnou účtenek. Tento pokladní systém pro maloobchod se vyznačuje svou jednoduchostí a efektivitou a jeho hlavní předností je jeho snadná přenosnost, kterou ocení právě takoví stánkaři, kteří se často pohybují z místa na místo. Pořizovací cena takovýchto zařízení se různí, v průměru ale můžete očekávat, že zaplatíte kolem 10 000 korun.

PC pokladní systémy pro EET jsou pro podniky s velkým obratem nezbytné

Větší podniky se stovkami nebo i tisíci zákazníků, budou již s největší pravděpodobností potřebovat větší PC poklady, uzpůsobené povaze jejich konkrétního podnikání. Tyto pokladny bývají propojitelné i s dalšími podnikovými systémy a nabízí mnohem komplexnější funkce než pokladny výše zmíněné, nemluvě o jejich značné životnosti a stabilitě. To vše je samozřejmě vykoupeno mnohem vyšší kupní cenou, která se bude šplhat k desítkám tisíc korun. Málokdy takovéto pokladny pořídíte pod 30 000 korun. Sloužit vám ale budou dlouho a věrně.

Velkoobchodníci mohou integrovat EET pokladní systémy do svého ERP

Tomuto řešení nemusí většina lidí věnovat pozornost – týká se především velkých podniků s propracovanou logistikou. ERP systémy (Enterprise Resource Planning), česky plánování podnikových zdrojů) dokáží integrovat a automatizovat celou řadu funkcí, ať již se jedná o logistiku, výrobu, lidské zdroje, finance a bezpočet dalších aspektů – včetně samotné EET. Pořízení ERP systému s pokladnou pro EET je velikou investicí a v rámci tohoto článku jí patří spíše čestná zmínka.

Podnikáte? Jaký je podle vás nejlepší pokladní systém k vašemu účelu? Můžete přispívat do diskuse níže.Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *