Rypouš severní
Rypouš severní. Foto: Frank Schulenburg, CC BY-SA 30, Wikimedia

Rypouši severní (Mirounga angustirostris) dokáží migrovat tisíce kilometrů, přesto se s dokonalou pravidelností vracejí na pláže, kde se každoročně rozmnožují. Podle ekologů z Kalifornské univerzity mají tato zvířata vyvinutý jakýsi mentální kompas, díky kterému se perfektně orientují v prostoru i čase.


Každou zimu se rypouši severní rozmnožují na plážích podél západního pobřeží Kanady, Spojených států a Mexika. Jakmile samice otěhotní, opustí své hnízdiště a vydává se do vod Tichého oceánu hledat potravu. Lovem na širém moři stráví asi 240 dní a než se vrátí na stejné místo, kde porodí, urazí zhruba 10 tisíc kilometrů.

Tento neobyčejný smysl pro geografii zaujal bioložku Roxanne Beltranovou, která společně s několika kolegy sledovala více jak sto dospělých samic rypouše severního, které se rozmnožovaly na plážích parku Año Nuevo v Kalifornii. Během 11 let se vědcům podařilo nasbírat údaje o 126 dlouhých cestách Tichým oceánem.

Související:  Tuleni, komerční lov a Eskymáci. Nekončící boj humánnosti s masovým vražděním

Poměrně překvapivým zjištěním nebylo jen potvrzení perfektního navigačního smyslu, ale také výborná orientace v čase. Samice se vždy vracely tak, aby na místě porodily do pěti dnů. Zvířata, která se pohybovala ve větších vzdálenostech od hnízdiště, se začala vracet o něco dříve, zatímco samice blíže břehu se svým návratem vyčkávaly. Načasování okamžiku jejich návratu přitom nezáviselo na úspěšnosti při hledání potravy ani na množství uložených tukových zásob.


„S velkou pravděpodobností se u rypoušů severních vyvinula neuvěřitelná navigační schopnost, díky které zjišťují, kde jsou a kdy se musí vrátit,“ uvedla pro časopis New Scientist Beltranová a dodává: „Zdá se, že tato schopnost musí spočívat v jakémsi mentálním kompasu, i když zatím nevíme, jaká vodítka k orientaci používají.“

Rypouši severní nejsou jedinými zvířaty s výbornými navigačními schopnostmi, které jsou navíc perfektně načasované. Zejména ptáci dokáží překonávat tisíce kilometrů s ohledem na rozmnožovací aktivity.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *