Koncept šedého muže
Iustrační foto. Zdroj: Pixabay

Teorie šedého muže nebo ženy rozhodně není žádnou science fiction a je jisté, že jsou takoví lidé mezi námi. Někdo je nazývá preppeři a možná jsou to právě oni, kdo současnou pandemií proplouvají nejlépe. Šedý člověk je totiž vždy připraven na krizovou situaci, ale zásadně to o sobě nedává nikomu vědět. Jeho světem je jeho majetek a rodina a o pozornost ostatních nestojí.


Každý nechce být středem pozornosti

Přestože se teorie označuje jako koncept šedého muže, lze ji aplikovat na kohokoliv, muže nebo ženu v jakémkoliv věku. Smyslem konceptu je způsob, jak maximálně splynout s davem v případě, kdy je to nezbytné. Nejde přitom o žádné porušování zákona a skrývání se před ním. Šedý muž je člověk, který je připraven přežít během katastrof a neočekávaných událostí většího rozsahu, které mohou vést k rozkladu společnosti. Je vždy o krok napřed vůči svému okolí, přitom na sobě nedává nic znát.

Právě umění přežít může být v nenadálých situacích nevýhodou. Ale proč? Představte si, že dojde k dlouhodobému výpadku elektrického proudu. Co nastane? Pravděpodobně panika a chaos. Lidé budou ve vypjaté situaci zoufalí, což je může vést k nestandardnímu chování. V panice udělají cokoliv, aby přežili. A právě v takovém okamžiku se viditelně připravený člověk stane terčem davu. Šedý muž ale na sobě nedává nic znát, dokáže přežít a zároveň splyne se zoufalým davem, aniž by na sebe poutal pozornost.

Šedý muž zná své okolí, umí se mezi lidmi nepozorovatelně pohybovat, neupozorňuje na sebe divokými barvami ani účesem a pokud má u sebe věci potřebné k přežití, nejsou vidět. Zkrátka vypadá nepřipraveně jako ostatní, a tak z něj není terč, nýbrž chytrá ovce.


Průměrňák s plánem

Jak jsme již uvedli výše, šedý muž zajišťuje především ochranu pro sebe a svoji rodinu. Ostatním neškodí, ale nezajímá se o ně. Má připravené plány a rezervy pro nenadálé situace. Například během současné pandemie zvažuje několik možných scénářů. Zcela jistě má již dlouhou dobu zásobu respirátorů a mezi lidi vychází co nejméně.

Pro případ jiných katastrof má připravený plán, jak se co nejefektivněji přemístit na bezpečné místo. Udržuje zásoby trvanlivého jídla, které pravidelně obměňuje, stejně tak je tomu s léky a dalšími potřebami. Ve svém voze nikdy nenechává poslední kapičku pohonných hmot.

Šedého muže v davu nepoznáte. Je oblečen co nejprůměrněji, odtud označení „šedý“. Podívejte se, kolik lidí nosí šedou barvu. Umí se ovšem přizpůsobovat. Má-li v jeho okolí většina lidí oblek, on jej má také. Nebarví si vlasy, nepoužívá zbytečně moc parfému, rozhodně se nechlubí svými dovednostmi ani majetkem, má průměrný telefon, stejně tak jako průměrný automobil. Jde-li o pěknou ženu, pak svoje rysy skrývá. Takový člověk zkrátka ani v běžném životě nestojí o pozornost ostatních, přestože by svými schopnostmi zcela jistě vynikal.

Životní styl i filozofie

Koncept šedého muže je pro někoho životním stylem a přípravám na apokalypsu věnuje podstatnou část svého času i financí. Pak jsou tací šedí, kteří se nijak neoznačují a možná ani tuto teorii neznají, přesto je jejich životní filozofií nevyčnívat a splývat. Ani tito lidé se moc o své okolí nestarají, zapadají naprosto přirozeně a v krizové situaci dokáží racionálně jednat tak, aby se dokázali postarat o sebe a své nejbližší.

Stát se šedým mužem ale není jen tak, a pokud se nejedná o váš životní styl nebo k takovému způsobu bytí nedojdete přirozenou cestou, musíte konceptu věnovat hodně energie. Být napřed znamená naprosto střízlivý pohled na svět. Šedý muž se nenechá zmást nesmyslnými konspiračními teoriemi, dokáže si ověřovat zdroje, orientuje se v politice, zajímá se o historii, žije zdravě, má rád pohyb, dobře se vyzná v okolí, a tak má zmapovaný terén. Současně pro něj výpočetní technika není španělskou vesnicí.

A právě k poslednímu bodu se váže ještě jedna důležitá věc. Šedý muž sice sleduje sociální sítě a internetové diskuze, ale buďto do nich nepřispívá vůbec, nebo jen zřídka. Své soukromí si střeží jak ve fyzickém, tak ve virtuálním světě, přičemž se neztratí ani v jednom z nich.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (15):

 1. Vida, jsem typická šedá žena se všim všudy. Jen to oblékání nemam šedé, ale modré.

 2. Šedý muž se bude dusit v roušce a respirátoru?

 3. Neprispiva, … kdyz nekdy, prispevek muze znamenat treba jen zmenu v jednom cloveku, muze byt uzitecny. Ale je fascinujici, jak muze cely zivot, jeho casti, ba i jednotlive zivotni udalosti – jak to vsechno pripomina sachovou partii, jeden by skoro rekl, ze po vzoru sachu … lze budoucnost identifikovat s pravdepodobnosti o dost vyssi nez nepravdepodobnou, ba dokonce i vyssi nez pravdepodobnou.
  Nejtezsi je zapocitat faktor lidi, kteri bezpecne vysledek ovlivni necekane negativni merou :).

 4. Téměř jsem se vyděsil, že mě Petr Kutka osobně zná:):) Na 99,9% popisoval mě i s tím oblečením, průměrným autem, zásobami potravin na několik měsíců, zásobami respirátorů a roušek už od února 2020, i to, že se zásadně o druhé nezajímám – jen na ty sociální sítě píšu mnohem častěji a na blížící se pandemii jsem lidi upozorňoval už roky (nejsem věštec, ale dochází k tomu poměrně pravidelně jednou za cca 100let a ta poslední začala v roce 1918, ale stejně to bylo nejspíš k ničemu…. Ještě bych dodal, že šedý muž se často také pečlivě a systematicky vyzbrojuje, trénuje se zbraněmi a neměl by nejmenší morální problém je použít, aby ubránil svou rodinu v případě napadení… Zatímco všichni šílí z pandemie, já nemám naprosto žádný problém – lidem jsem se vyhýbal i když pandemie nebyla – od jejího začátku jsem udělal tolik práce a i tak mám v hlavě tolik plánů, že může klidně trvat dalších 10let a stejně všechno nestihnu. No a jelikož se blíží chvíle, kdy slunce trefí Zemi velkou erupcí (posledně k tomu došlo v polovině 19.stol), která vyřadí elektrickou síť až na 10let, radím všem, aby se začali taky připravovat. Jenže je to stejné jako s pandemií – může to být zítra, nebo za 100let, ale s jistotou k tomu dojde a pandemi covidu je dovolená proti tomu co se stane, až se to stane – na elektřinu je totiž úplně všechno!!! A zase nad tím všichni mávnou rukou, že jo:)

  1. Dobrý den Milane, díky za komentář. O slunečních erupcích jsem se už také psal, viz https://svetobeznik.info/slunecni-boure-v-roce-1859-vyradila-telegrafni-sit-dnes-by-mohla-byt-pohromou/ PK

  2. Mé předpovedi také nikdo nebere vážně dokud se to nestane.To už je pak pozdě.Co se týká přípravi tak jakmile jsem si cokoliv nakoupil jako příprava tak vždy někdo se oběvil a z vysvětlením jaký je to blábol a ať se du léčit to zlikvidoval.Konzervy? Blbost naco. Dalekohled?Hovadina.Dron z kamerou? super blbost.Alobal? odlechčené nadoby na vodu? filtry na vodu??? Tak to už mě posílali na psichyjatryi.A roušky??? Ano měl jsem vekou zasobu.Než je tchán vyhodil z poznamkou že musímbít apsolutní debil když si myslím že bude nedostatek roušek.A když přisla pandemie tak tak jsem už bil bez roušek a mé asmatické dceři jsem neměl co dát. Co dodat.Beru to jako důkaz že az to vypukne jako například (válka)
   A já věřím že to vypukne tak mam pomoc sobě ženě a dětem.Ostatním členům rodiny zachranu asi davat nemám když mě zničili veškeré zasoby.Konec kounců proč bi jim měl pomáhat někdo koho považují za debila.Jisto to zvladnou sami a lépe…..

   1. ne quantový radar 3, zije na valassku oveckám zastríhává vlnu genetickýma nužkama upravuje RNA, toRNAdá toť v bezvědomí mrtvý. práH Hárp port as raK Kar

 5. Trefa………

 6. Z hlediska klinické psychologie velmi dobrý a poučný článek. Na přednáškách vždy říkám: „Psychiku Vám nalomí internetový článek: „Těchto deset návyků vás zbaví stresu.“
  Naučte se žít se svými depresemi a stresem. Tak, jako je slunce a noc, zima a léto, tak se v lidské duši střídá radost a bol. A možná toho bolu je tam víc. Zapomeňte na amerického psychologa, který Vám na lehátku dá rozhřešení a zbaví vás depresí. Jednou vám pánové bude sedmdesát. Budete bezzubí se sexuální disfunkcí. Vždy si ze svým psychickým stavem povídejte a vemte ho na výlet a upečte mu buřta. Smiřte se sami ze sebou. Žádný lékař Vám na lehátku zuby, erekci a zdravou duši nevrátí.

  1. Všechno je na hovno, jen včely jsou na med. A ten je taky na hovno.

   1. Buďte optimista.
    Pesimista říká: Je už tak zle že už to horší být nemůže.
    Optimista na to odpoví: Ale může ….

   2. nejsi hlupy „úvčel“ plní

  2. 😍🥰

  3. Trošku bych to upřesnil: Přijmout svoji temnotu, ale nekrmit ji…

  4. Svatá pravda , tyhle slova do kamene vytesat ……. a kámen pak hodit do jezera , lidi jsou totiž nepoučitelní a tak snad ani nepochopí myšlenku v těch slovech skrytou! Apropo jsem 72 letý dědek ….. jen na vysvětlenou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *