Velikonoce na Filipínách
Divoké Velikonoce na Filipínách. Foto: Rita Willaert, CC BY-NC-SA 2.0, Flickr

Na Filipínách patří Velikonoce k velmi oblíbeným a oslavovaným svátkům. Jelikož mnoho místních vyznává katolickou víru, jedná se pro ně o velice významné sváteční období. Oslavují ho prostřednictvím Svatého týdne, který každoročně ctí. Svatý týden začíná vždy Květnou nedělí a končí Velikonoční nedělí. V týdnu mezi těmito dny se koná mnoho událostí a dodržuje spousta tradic spojených s Velikonocemi.


Období plné úcty a zamyšlení

Velikonoce na Filipínách začínají vždy Květnou nedělí – dnem plným jásotu a úcty. Lidé se v tento den shromažďují v kostelech a mávají palmovými listy jako symbol Ježíšova vjezdu do Jeruzaléma. Během bohoslužeb katolíci zpívají píseň známou jako Pasyong Mahal, která ilustruje život, vášeň, smrt a vzkříšení Ježíše Krista. Atmosféra při těchto událostech bývá plná radosti a zamyšlení.

Následuje období Velké pondělí až Bíla středa. Dny, které jsou považovány za svaté a kdy se katolíci modlí po křížové cestě. Během Svatého týdne se mnoho katolíků křížové cesty představující Ježíšovo zatčení, soud, utrpení a smrt samo i účastní. Jedná se o velmi slavnostní cestu, která se skládá ze 14 zastávek zobrazujících scény vedoucí k Ježíšovu ukřižování a smrti.

Související:  Papua-Nová Guinea. Země, kde se stále věří na černou magii a čarodějnictví

Poznání Ježíšova utrpení na vlastní kůži

Zelený čtvrtek a Velký pátek jsou na Filipínách státními svátky, kdy se má projevovat víra. Mnoho lidí si v tomto období připomíná také historii a den, kdy Ježíš zemřel na kříži. Ti nejvíce věřící a oddaní si sami nechávají přibít ruce a nohy ke kříži, aby si připomněli a vyzkoušeli Ježíšovo utrpení.


Poté přichází Černá sobota, která je smuteční oslavou. Tento den ctí každý různými způsoby – někteří zůstávají v klidu doma, další naopak odjíždí pryč.


Místo, o kterém píšeme:


Velikonoční neděle je dnem největších oslav a velkolepých hostin

Velikonoční neděle je dnem zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Je to den největších velikonočních oslav na Filipínách. Lidé navštěvují událost Salubong, která se pořádá vždy před úsvitem. Na slavnosti se tančí a zpívá a především se zde setkávají sochy vzkříšeného Krista a Panny Marie zahalené do smutečního šatu. Na závěr slavnostního vystoupení je smuteční závoj Panny Marie odstraněn, čímž končí její smutek a lidé začínají s oslavami Ježíšova vzkříšení. Pokud nejde smuteční závoj ze sochy odstranit snadno, znamená to smůlu na celý následující rok.

Ani na Filipínách se svátky neobejdou bez oblíbených tradičních jídel a Velikonoce nejsou výjimkou. Nejvelkolepější hostina se pořádá samozřejmě na Velikonoční neděli, kterou celý Sváteční týden končí. Středem pozornosti bývá na hostinách lechon neboli pečené prase. Oblíbené je také kuřecí adobo – křehké kuře potažené nasládlou pikantní omáčkou s pepřem. Na sváteční tabuli obvykle nechybí ani kare-kare, což je dušená hovězí oháňka se zeleninou, arašídy a sladkými bramborami. Tradiční jsou také různé typy nudlových pokrmů.

Galerie:Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *