Toxoplazmóza je jedním z nejrozšířenějších infekčních onemocnění světa. Odhaduje se, že ji má v těle zhruba třetina veškeré populace. V Americe je dokonce považována za hlavní příčinu úmrtí způsobených nakažením z potravin. Přes to všechno o ní spousta lidí nikdy ani neslyšela. Jak je to možné? A je toxoplazmóza opravdu tak nebezpečná?
Obvykle se vůbec neprojevuje, jindy může vést až k poškození mozku
Toxoplazmóza je infekční onemocnění způsobené parazitem Toxoplasma Gondii, který dokáže přežít v lidském či zvířecím těle velmi dlouhou dobu. Možná dokonce celý hostitelův život. Většina infikovaných lidí však nemá o nemoci ani ponětí – u zdravého člověka se totiž obvykle nijak neprojevuje. Případně se projeví jen krátce příznaky podobnými chřipce. Právě to je zřejmě důvodem, proč není nemoc mezi lidmi příliš známá. Nicméně pro osoby s narušeným imunitním systémem a těhotné ženy může být velmi nebezpečná.
U lidí s oslabenou imunitou může vzniknout těžká toxoplazmóza, která vede k poškození očí a dalších orgánů včetně mozku. Totéž hrozí také plodům matek, které se nemocí nakazí během těhotenství, nebo těsně před ním. Tyto děti se mohou narodit s poškozením očí, mentálním postižením nebo epilepsií. V tom úplně nejhorším případě může onemocnění u těhotných žen způsobit dokonce potrat.
Častými přenašeči jsou kočky a syrové maso
Nejčastějším hostitelem tohoto parazita jsou kočky. Právě z jejich výkalů se může nemoc přenést také na člověka. Další příčinou vzniku nemoci je konzumace syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného masa. Méně častými vstupními cestami jsou pak infikovaná voda či půda – např. při konzumaci nemyté zeleniny. Poměrně vzácně se může toxoplazmóza dostat do těla také transplantací či transfuzí.
Diagnostika i léčba probíhá stejně jako u většiny infekčních nemocí
Vyšetření na toxoplazmózu se provádí z krve, ve které se zjišťuje přítomnost protilátek proti toxoplazmóze. Pokud se v ní protilátky nachází, člověk je nemocí nakažen. Těhotné ženy by měly být vyšetřovány v každém trimestru, aby se předem vědělo o případném riziku.
Co se léčby týče, ve většině případů – tedy v těch, ve kterých se nemoc neprojevuje – není potřeba žádná. Avšak u rizikových pacientů či pacientů, u kterých nemoc způsobuje závažnější komplikace, se k ní obvykle přistupuje. Nemocným se podávají léky proti parazitům. Nejedná se tudíž o nijak specifickou ani náročnou léčbu.
Jednoduchá preventivní opatření dokáží nemoci předejít
Pokud se chcete vyvarovat nakažení toxoplazmózou, je dobré se řídit několika jednoduchými preventivními pravidly. Tím prvním a nejdůležitějším je veškeré maso před konzumací řádně tepelně upravit. Druhé velmi důležité pravidlo se týká majitelů koček – kočičí záchody čistěte každý den a pravidelně je dezinfikujte. Těhotné ženy by údržbu kočičích záchodů měly přenechat raději někomu jinému.
Další preventivní opatření nejspíš každý zná a jsou důležitá nejen kvůli ochraně před toxoplazmózou. Patří mezi ně používání čistého nádobí, důkladné mytí zeleniny, používání rukavic při práci na zahradě a udržování zahrady a dalších venkovních prostorů v čistotě. Tato pravidla by měl dodržovat každý, ale obzvlášť opatrní by měli být právě lidé z rizikových skupin – ti se špatnou imunitou, těhotné ženy, nebo ženy, které v blízké době těhotenství plánují.
Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.