Rosignano Solvay
Foto: Simone Girlanda, CC BY-ND 2.0, Flickr

Místní nazývají oslnivě bílou pláž Spiagge Bianche. Romantický název má však k idylce velmi daleko. Přesto k tomuto zvláštnímu místu na pobřeží Středozemního moře přijíždí turisté každoročně po tisícovkách. Zřejmě jen málo plavců má tušení, že za barvou písku, která připomíná karibské pobřeží, stojí chemické procesy, jejichž zdroj se nachází přímo u pláže. Obrovský komplex chemického závodu Solvay nepřetržitě chrlí do vzduchu kouř a páru a produkuje masy odpadu, které dodávají místu jeho zvláštní atmosféru.


Chemička je místním středobodem

Belgická společnost nesoucí jméno po svém zakladateli, otevřela v Itálii svůj první závod v roce 1912 poblíž města Rosignano Marittimo. Během krátké doby se kolem závodu utvořilo zcela nové město, které zprvu tvořili zaměstnanci společnosti. Proto dostalo jméno Rosignano Solvay, které mu zůstalo do současnosti.

Závod produkuje řadu chemikálií, jako je uhličitan sodný, peroxid vodíku, chlorid vápenatý nebo chlor. Výroba těchto látek se neobejde bez vedlejších odpadních produktů, především chloridu vápenatého a uhličitanu vápenatého, které fabrika po dlouhá desetiletí vypouští do moře. Nejviditelnějším důsledkem tohoto jednání je na první pohled zářivé pobřeží, které by, nebýt kouřících komínů v povzdálí, připomínalo tropický ráj.

Související:  Agbogbloshie je jedním z nejděsivějších míst světa. V hromadách odpadků se přehrabují děti i vyděrači

Jedno z nejznečištěnějších míst na pobřeží Středozemního moře

Ve směsi s vápencovým odpadem uniká na pobřeží řada nebezpečných chemikálií jako rtuť, arsen, kadmium, chrom, olovo či čpavek. Podle zprávy OSN z roku 1999 patří okolí Spiagge Bianche mezi patnáct nejvíce znečištěných míst při pobřeží Středozemního moře. Paradoxní je, že se za více jak 20 let vůbec nic nezměnilo. Přitom podle studie provedené v roce 2016 je u obyvatel Rosignano Solvay o několik procentních bodů vyšší výskyt nádorových onemocnění než ve zbytku regionu. Nicméně přímou souvislost s fabrikou nelze prokázat.


Dalším zcela na hlavu postaveným faktem je skutečnost, že ještě v nedávné době byla pláži udělována Modrá vlajka, což je certifikát, který dostávají pláže a přístavy splňující přísné standardy zahrnující mimo jiné čistotu a bezpečí. A tak je pláž Spiagge Bianche prezentována jako turistická atrakce. To se však nelíbí místním aktivistům, kteří proti nadnárodní korporaci vedou válku. Jenže ekonomické zájmy i přílišná byrokracie vedou boj Goliáše s obrem do slepé uličky.

Společnost Solvay nakonec souhlasila se snížením produkce odpadu o 70 % a zavázala se, že nebude obsahovat rtuť. Prostředí je ale na dlouhé roky znečištěné a v menší míře jeho narušování pokračuje i nadále.

Galerie:

Zdroje: amusingplanet.com; iltirreno.gelocal.it


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (1):

  1. Kapitalismus v nejhrůznější podobě -pro prachy,blahobyt,zisk lidí udělají cokoliv…i vědomě způsobí smrt..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *