Baltské moře
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Pomalu se blíží čas letních dovolených, a tak mnoho z nás začíná přemýšlet, kam vlastně v létě vyrazit. Nejoblíbenějším místem, kde trávit dovolenou, je pro Evropany pravděpodobně Středomoří. Co ale letos zkusit něco trochu jiného a navštívit méně parné pobřeží Baltského moře?


Přístavní město Łeba v Polsku

Toto přístavní město v severním Polsku je velmi oblíbenou turistickou destinací. Najdete v něm totiž vše, co byste mohli na dovolené hledat – centrum plné různých obchodů a zábavních podniků, veliké pláže a dokonce zajímavá místa jako třeba raketovou základnu nebo národní park.

Sloviňský národní park, který se nachází pouhých 5 km od města, je známý svými zvlněnými písečnými dunami. Ve staré raketové základně zase najdou zalíbení milovníci historie – za 2. světové války ji Německo využívalo jako testovací místo pro rakety.


Německý ostrov Rujána

Rujána, německy Rügen, je největší ostrov Německa. Rujána byla jedním z prvních míst, díky kterým si turisté Balt zamilovali. Začalo to v 19. století, kdy se aristokraté rozhodli zdejší svěží pobřeží propagovat jako luxusní destinaci.


Tohoto luxusu zůstala Rujáně spousta i dodnes. Spatříte zde řadu neoklasických vil, krásných mol a v neposlední řadě také písečných pláží pokrytých Strandkörbe. Strandkörbe jsou typická proutěná sedadla, která najdete snad jenom zde.

Na Rujáně můžete navštívit překrásné přímořské lázně Binz, národní park Jasmund nebo pozoruhodnou pláž Prora, která je známá obrovským nedokončeným prázdninovým komplexem z nacistické éry.


Ostrov Bornholm v Dánsku

Ačkoliv se Bornholm nachází v moři mezi Polskem a Švédskem, ve skutečnosti patří Dánsku. Tento ostrov vás může nalákat na své krásné hrázděné domy, historické kostely a velké množství překrásných pláží. Nejznámější pláží je pláž Dueodde, která je typická čistě bílým a překvapivě jemným pískem.

Bornholm je perfektní destinací přesně pro vás také v případě, že jste vášnivý sportovec. Tento ostrov totiž nabízí skvělé podmínky pro cyklisty, kajakáře, potápěče, horolezce, ale také třeba pro sportovní kempy vhodné pro windsurfing. Velmi vyhledávaný je tento ostrov právě cykloturisty.


Rybářská vesnice Nida v Litvě

V této vesnici oblíbené nejen zahraničními turisty, ale i samotnými Litevci, najdete téměř dokonale zachovalé rybářské vesnice stojící na výběžku známém jako Kurská kosa, který je dlouhý celých 100 km. Uvidíte zde zahrádky tak pečlivě upravované, že vypadají jako z pohádky. Celý tento kouzelný vzhled jen podtrhují zvlněné duny.

V Nidě se můžete projít také po pohyblivých písečných dunách, podívat se na dům německého spisovatele Thomase Manna nebo prostě jen relaxovat na místních písečných plážích.


Lázeňské město Haapsalu v Estonsku

Toto město je známé pro svou teplou mořskou vodu, léčivé bahno a příjemnou poklidnou atmosféru. Navíc v Haapsalu nasajete tu pravou dobovou atmosféru díky dřevěným domkům, úzkým uličkám a novogotickým vilám.

Navštívit můžete třeba pláž Paralepa s bílým pískem, která patří k nejteplejším v Estonsku. Lákadlem mohou být rovněž gotické stavby jako katolický kostel sv. Jana nebo zřícenina mohutného biskupského hradu. Také se lze vydat do místního železničního muzea s venkovní expozicí železničních vozidel.


Zdroje: roughguides.com; Visit Estonia; Visit Denmark


Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *