Antilopí kaňon
Foto: Unsplash

Necelé dvě hodiny jízdy od Grand Canyonu se nachází o něco méně známý Antilopí kaňon, který ohromuje svou barevností. Je jedním z těch míst, která vás utvrdí v tom, že příroda dokáže vytvářet opravdu překrásné věci. I přesto, že dokáže být nebezpečný, stále svou krásou láká turisty.


Úchvatný kaňon hrající barvami může být nebezpečný

Antilopí kaňon se ve skutečnosti skládá ze dvou kaňonů, a to z Upper Antelope Canyon a Lower Antelope Canyon, tedy z Horního a Dolního Antilopího kaňonu. Oba kaňony byly dříve řečišti, která však vyschla a zůstaly tak úchvatné útvary z červeného pískovce hrající všemi možnými odstíny hnědé, červené, oranžové a žluté barvy.

Přestože se jedná o vyschlá řečiště, při prudkých srážkách se někdy nanovo zaplní vodou, která pak vtéká do přehrady Lake Powell. To představuje poměrně velké riziko pro turisty, proto když jsou předvídány deště, je návštěva kaňonu zakázaná. Toto opatření bylo zavedeno po roce 1997, kdy při záplavě kaňonu zahynulo 11 turistů. Kaňon byl po této tragické události pro jistotu vybaven také bednami s lany a dalšími záchrannými potřebami.

Související:  Grand Canyon jak ho neznáme. Smrtící selfie, přehřátí organismu i utonutí

Horní kaňon je nejfotografovanějším místem, Dolní kaňon láká dobrodruhy

I přes jisté nebezpečí je Antilopí kaňon velmi oblíbenou turistickou destinací. Obzvlášť Horní kaňon je hojně navštěvovaný. Přestože není moc dlouhý – jeho délka činí asi 400 metrů – láká na svou barevnost a hru světel. Do Horního kaňonu proniká jen málo světla, díky čemuž v něm lze vidět jednotlivé světelné kužely, které se postupně lámou a vytváří tak další neuvěřitelné variace barev.


Horní Antilopí kaňon je jedním z nejfotografovanějších míst v Americe. Dokonce se můžete zúčastnit přímo fotoprohlídky, na kterou vás však nepustí bez fotografického vybavení.

Dolní kaňon je se svou délkou 800 metrů o něco větší. Láká především dobrodružnější návštěvníky, jelikož je v některých místech tak úzký a těžce průchodný, že je třeba šplhat po žebřících. Celkově je průchod tímto kaňonem náročnější. Díky tomu má však jednu velkou výhodu – nebývá tak přeplněn turisty.

Související:  Zmizení Anasaziů je záhadné stejně jako samotný tajemný národ

Jak byl kaňon objeven a kdy ho můžete navštívit?

S Antilopím kaňonem je spojen také poměrně romantický příběh o indiánské dívce, která kaňon objevila při pasení ovcí roku 1931. Pravděpodobnější verzí je však to, že byl kaňon znám už dávno před tím. Původní obyvatelé této oblasti – indiáni kmene Navahů – ho měli objevit už před lety. Údajně k tomu došlo v roce 1864, kdy se do něj pronásledovaná skupinka indiánů ukryla.

Pokud byste chtěli Antilopí kaňon sami navštívit, můžete tak učinit celoročně. Pouze v době dešťů se do něj z bezpečnostních důvodů nedostanete. Pokud však chcete z návštěvy vytěžit maximum, doporučujeme návštěvu od března do října, kdy je v kaňonu nejlepší světlo.

Galerie:Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *